yukarı

Skoda Superb İç Mekân

Skoda Superb’in direksiyonunda VW logosu olsa da şaşırmazdık. Zira ön panel sade, mantıklı ve ziyadesiyle kaliteli. VW Passat panelinin az daha cazip tasarlatılmış hali de diyebiliriz. Yine de bu sadelik Superb’de diğer Skoda modellerinden daha iyi duruyor. 

 

Malzeme kalitesi ve işçilik ise birinci sınıf. Skoda Superb’de bolca yumuşak malzeme, parlak kaplamalar ve kapı kollarının soğuk alüminyumu gibi kendinizi modern ve prestijli bir arabada hissetirecek pek çok detay mevcut.

 

Superb’in hakkını veren “Style” donanımdan itibaren hafızalı ve bel destekli sürücü koltuğu ve arka camlardaki güneşlikler konforu artırıyor. 8 inçlik bilgi ve eğlence ekranı bir alt donanımdan itibaren mevcut ki türünün hızlı ve kolay kullanılan örneklerinden.

 

“Koltuklarımı hem deri hem de ısıtmalı isterim” diyenleri de “Prestige” donanım paketi, anahtarsız giriş ve LED ambiyans aydınlatması gibi güzelliklerle kucaklamaya hazır.

 

Skoda Superb’de sürüş ve konforu destekleyen sayısız teknoloji donanımı mevcut. Ama bu boyutta bir arabada geri görüş kamerasının sadece en üst donanımda sunulması tek kelimeyle acaip.

 

Evet, geri görüş kamerası kesinlikle hassas noktamız ve artık her arabada istiyoruz. Neyse ki 4,86 m’lik Superb’de arka park sensörü standart!

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Bazı coğrafya kitaplarında Skoda Ovası olarak da anılan Superb’de öndeki iki yetişkin insanın çok konforlu yolculuk edeceği kesin.

 

Geniş geniş gözler, ön koltukların yanındaki fileler ve tablet için tasarlanmış cepler, tek elle şişe açmanızı sağlayan bardaklık ve ön kapılara gizlenen iki şemsiyesiyle Skoda Superb, Rolls Royce fabrikasından çıkma bir İsviçre çakısı gibi.

 

Hele o arka koltuklar!.. Sınıfından hiçbir rakibi bu üç yetişkinlik genişlikle rekabet edemez. Bu çılgın diz mesafesini olsa olsa bir limuzinde bulursunuz. Baş mesafesinden de endişeniz olmasın, şapkayı çıkarmadan oturmak mümkün.

 

Birkaç Skoda güzelliğini daha anmadan geçmeyelim. Bagajda lambasını yerinden çıkarıp aynı zamanda şarjlı fener gibi kullanabilirsiniz ki, mıknatıslı olduğu içi kaportaya yapışıyor.

 

Depo kapagında bir buz kazıyıcı var ve kendisini vallahi de billahi de büyüteç olarak da kullanabilirsiniz. Ön camda otopark fişi vesaire sıkıştırmak için bir mandal, bagajda eşyaları sabitlemek için zemine yapışan tutucular var. Şaşkınlık ve alkış!

 

 

Bagaj

 

Arkadaki oda mı? Pardon, bagajmış. 625 litrelik bir bagaj. İsterseniz su geçirmez membranla kaplayıp çocuk havuzu olarak kullanabilirsiniz (şaka). Arka koltuk sıtlıklarını yatırmayın (60:40), eşyalarınız sonsuzlukta kaybolabilir.

 

Bizce Skoda Superb’in bagajındaki tek eksik, yüksekliği ayarlanabilir zemine sahip olmaması. Bu da yükleme eşiğinden kurtulamamak anlamına geliyor ki böyle dev bir bagaja ağır yükler yüklemek kuvvetle muhtemel.

 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans