yukarı

Renault Megane Sedan İç Mekân

Eskisiyle arasında dağlar kadar farkın başladığı yer Megane’ın kabini. Kullanılan malzemeleriyle daha kaliteli hissettiren iç mekân, tasarımıyla da modern ve neredeyse sportif.

 

Peugeot 308 orijinallikte zirve yaparken Renault Megane da boş durmamış. Direksiyon simidinden göstergelere, 8,7 inçlik (opsiyonel) dokunmatik ekrandan - çok şükür ki - kısalan vites topuzuna Megane kendi tarzını yaratmış.  

 

Malzeme kalitesi Almanları aratmayacak niteliğe ulaşmakla birlikte, kabinin biraz koyu renk ağırlıklı olduğunu belirtelim. Tesla Model S’i hatırlatan dikey ekranı çevreleyen plastik doğrusu biraz ucuz görünüyor.

 

Gayet hızlı tepkiler veren bu geniş ve dikey ekran maalesef en üst iki donanımda bile opsiyonel. R-Link 2 isimli işletim sistemi çoğu fonksiyonu bünyesinde barındırdığı gibi, alt menüler alışkanlık gerektirse de çok da kullanışlı. Faydalı ve havalı büyük ekran fazladan paraya (paketler, paketler...) değer diyerek devam edelim.

 

Yine ekranı kullanarak, Renault’nun Multi-Sense sistemiyle o anki psikolojiniz ya da sürüş tercihinize göre, aracın sürüş dinamiklerini sportiften konforluya doğru ayarlayabilirsiniz.

 

Ambiyans renkleri, multimedya özellikleri ve mesela masajın niteliği gibi oyuncakları keşfetmek de size kalsın! Akıllı telefon mantığının otomotivi nasıl şekillendirdiğini, hem de Megane gibi ulaşılabilir modellerde görmek gerçekten heyecan verici.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön koltuk sırasında gayet rahat ve ferahız. Arka yolcuların da diz mesafesinden memnun kalacağı kesin ama baş mesafesi için o kadar emin değiliz

 

Sportif çizgiler uğruna alçalarak devam tavan çizgizi, baş mesafesinin mesela bir Golf’e kıyasla kısıtlı olmasından sorumlu. Yine de boyu 1.85’e kadar olanlar için pek sorun olmayacaktır.

 

Renault Megane Sedan’ın 550 lt’lik bagajı Megane SW’un bagajından bile daha büyük! Ama yüksek yükleme eşiğinin hayatı kolaylaştırdığını söylemek zor. 

 

Zemin yüksekliğinin ayarlanamıyor oluşu ve pratik detayların azlığı da Megane Sedan'ın toplam puanına pek yardımcı olmuyor doğrusu. Arka koltuklar yatırıldığında düz bir zemin elde edemiyor olmak da ayrı mesele.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans