yukarı

Renault Megane HB İç Mekân

Eskisiyle arasında dağlar kadar farkın başladığı yer, Megane’ın kabini. Bir anda hissettiğiniz daha lüks, daha kaliteli iç mekân, tasarımıyla da modern ve neredeyse sportif.

 

Peugeot 308 orijinallikte zirve yaparken Renault da boş durmamış. Direksiyon simidinden göstergelere, 7.8 inçlik dokunmatik ekrandan çok şükür kısalan vites topuzuna Megane kendi tarzını yaratmış.  

 

Malzeme kalitesi Almanları aratmayacak niteliğe ulaşmakla birlikte kabinin biraz koyu renk ağırlıklı olduğunu belirtelim. Tesla Model S’i hatırlatan geniş ekranı çevreleyen plastiklerin biraz ucuz göründüğü de sır değil.

 

Dokunmatik ekranıyla gayet hızlı tepkiler veren bu geniş ve dikey ekran, maalesef en üst iki donanım versiyonunda bile opsiyonel. R-Link 2 isimli işletim sistemi çoğu fonksiyonu bünyesinde barındırdığı gibi, alt menüler alışkanlık gerektirse de çok da kullanışlı. Faydalı ve havalı büyük ekran fazladan paraya değer diyerek devam edelim…

 

Yine ekranı kullanarak, Renault’nun Multi-Sense sistemiyle o anki psikolojiniz ya da sürüş tercihinize göre, aracın sürüş dinamiklerini sportiften konforluya doğru ayarlayabilirsiniz. 

 

Ambiyans renkleri, multimedya özellikleri ve mesela masajın niteliği gibi oyuncakları keşfetmek de size kalsın! Akıllı telefon mantığının otomotivi nasıl şekillendirdiğini, hem de Megane gibi ulaşılabilir modellerde görmek gerçekten heyecan verici.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön koltuk sırasında gayet rahat ve ferahız. Arka yolcuların da diz mesafesinden memnun kalacağı kesin ama baş mesafesi için o kadar emin değiliz

 

Sportif çizgiler uğruna alçalarak devam tavan çizgizi, baş mesafesinin mesela bir Golf’e kıyasla kısıtlı olmasından sorumlu. Yine de boyu 1.85’e kadar olanlar için pek sorun olmayacaktır.

 

Renault Megane HB’in 384 lt’lik bagajı Golf’ün bagajından az da olsa büyük. Ama yüksek yükleme eşiği, zemin yüksekliğinin ayarlanamıyor oluşu ve pratik detayların azlığı, Megane'ın karne notuna pek yardımcı olmuyor doğrusu. 

 

Arka koltuklar yatırıldığında tam düz bir zemin elde edemiyor oluşunuz da ayrı mesele. Konu bagaj olunca, kullanışlılıkta VW Golf, hacimde Peugeot 308 çok daha iyi örnekler.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans