yukarı

Renault Koleos İç Mekân

Renault Koleos’un içinde de bir nevi dikine genleşmiş Talisman kabinindeyiz. Direksiyon, gösterge paneli, hava girişleri ve özellikle ortadaki dikey tablet ekran ile kumanda elemanları, Megane-Talisman-Koleos arasındaki kan bağını güçlendiriyor.

 

Ama farklılıklar da yok değil. Mesela vites kolunun iki yanındaki tutamaçlar, olur da araziye girerseniz, sıkıca tutunup araçtan fırlamayasınız diye düşünülmüş bir güzellik. Gerçi aynı maceracı tavra ilişkin başka bir detay bulmak da pek mümkün değil.

 

Ön konsol ve kapı içlerinde edinebileceğiniz farklı kaplamalar, üst donanımdaki deri döşeme seçenekleri ve krom detaylar Renault Koleos’u prestij ligine çıkarmak istiyor. Lakin, aile içi liderliğine rağmen, istenilen malzeme ve işçilik kalitesine erişememiş gibi Koleos. 

 

Ne birleşim yerleri ne de istikrarsız malzeme kalitesi tam bir “Alman” hissi yaşatıyor. Bu arada süper konforlu konforlu koltukların hakkını yemeyelim.

 

Touch+ paketiyle sunulan 8,7 inçlik (standart 7”) dokunmatik ekran ve "R-Link 2" bilgi ve eğlence sistemi mobil bağlantılar anlamında gelişmiş ve kullanışlı. Yeterince hızlı tepkiler veren bu ekran, çoğu fonksiyonu bünyesinde barındırıyor. Bir miktar alışkanlık gerekse de kullanışlı bir ekran bu. 

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Geniş üyelerden oluşan beş kişilik bir aileyi rahat rahat dolaştırıyor Renault Koleos. Önde geniş, konforlu koltuklar, yüksek orta konsol ve yola hakim oturma pozisyonu insana güven veriyor.

 

Geniş torpido, saklama alanları ve kapı içi cepler de Koleos’un dış boyutlarını utandırmıyor çok şükür.

 

Arka sıranın şanslı sakinleri de cömert diz ve baş mesafesiyle mutlu, mesut. Panaromik cam tavanın ferahlığa etkisi tartışılmaz ama baş mesafesini kısıtlıyor malum, arka yolcularınızın boyuna göre kıyın paranıza.

 

Skoda Kodiaq, Peugeot 5008, Hyundai Santa Fe ve Nissan X-Trail gibi yerleşik rakiplerinin aksine, 7 koltuk seçeneği sunmuyor Renault Koleos. Bizim gibi Scenic ve Espace’ın satılmadığı pazarlarda bu durumun Koleos’un lehine işlediğini söylemek zor. 

 

Kaldı ki ileri geri kayma özelliği olmayan arka koltuklar 538 litrelik, bu boyutlarda sıradan kalan bagaj hacmine de yardımcı olmuyor. 

 

Tıpkı sadece iki parça (60/40) yatan arka koltuk sırtlıkları gibi. Neyse ki koltuklar yattığında bagaj zemini dümdüz oluyor ve yükleme eşiği de yok. Yine de Skoda Kodiaq’ın yanında bu bagaj hacminin lafı bile edilmez. 

 

Takdir edersiniz ki, Renault gibi bir markanın bunları gözden kaçırması mümkün değil. “Seveceksen tipimle seveceksin beni” diyor Koleos. İlginç, enteresan ve hatta garip ama bu özgüvene hayran kalmadık da değil.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans