yukarı

Renault Clio (2012-2019) İç Mekân

Makyajla gelen iyileşmelere rağmen, bir önceki Renault Clio'nun malzeme kalitesi hakkında fazla iyimser konuşmak zor. Üst donanımları tercih etmediğiniz sürece biraz fazla basit, yer fazla hassas ve çizilebilir plastiklerle karşı karşıyayız. 

 

Kokpit tasarımı dış görünüş benzeri bir enerji ya da keyif yansıtmaktan uzak. Donanıma göre, bazı renkli kaplamalarla durum kurtarılmaya çalışılmış ama bir yere kadar. Neyse ki, işçilik beklentiyi karşılıyor ve gayet uygun bedellerle donanım paketini yükseltmek mümkün. 

 

Giriş seviyesindeki bilgi ve eğlence sistemi güncel rakiplerle kıyaslayınca siyah beyaz televizyon gibi kalıyor. Bir üst donanımdaki 7 inçlik dokunmatik ekranın da harikalar yarattığı söylenemez. Menüde hedefe ulaşmak biraz zor, grafiklerin kalitesi ve tepki süreleri de geçmişten esintiler barındırıyor. 

 

Bir yandan araba kullanırken, dokunmatik ekranda fonksiyon aramanın hiçbir zaman sempatizanı olmadık zaten.

 

 

Hacim - Kullanışlılık açısından Renault Clio

 

Bünyesinde dört yetişkin ağırlayabilen Renault Clio, arkadaki kısıtlı baş mesafesiyle şaşırtmıyor. O "coupé style" alçalan tavanın bir karşılığı olacaktı elbet. 

 

Biraz uzun boyluysanız, göz hizanızda pencerenin üst çerçevesini bulmaya hazır olun. Diz mesafesi için de olsa olsa “ortalama” diyebiliriz. Aman canım, zaten çocuklar oturmayacak mı arkada?

 

Saklama alanları, kapı içi cepleri ve torpido genişliği bakımından da aynı orta notu alan Renault Clio, bir Skoda Fabia’nın epey gerisinde.

 

300 lt’lik bagaj ise hacmiyle bundan iyisi can sağlığı dedirtiyor. Keşke zemin yüksekliği ayarlanabilseydi de yükleme eşiği bu kadar yüksek kalmasaydı. Ve keşke arka koltuk sırtlıkları 60/40 oranında iki parça yatınca zemindeki o basamak oluşmasaydı! 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans