yukarı

Porsche Panamera İç Mekân

Dıştaki değişikliklerden fazlası Panamera’nın enfes kabininde yaşanmış görünüyor. Süper yüksek kalite, lüks ve fonksiyonun tasarımın zirvesindeki buluşması dersek, vallahi hiç abartmış olmayız. 

 

Klasik hız ve devir saatini koruyarak gönülleri okşayan Porsche Panamera’nın kokpiti ultra modern dijital ekranlar, göstergeler ve dokunmatik kumandalarla geleceği de nefisleştiriyor. 

 

Ortadaki analog devir saatinin iki yanında hız saati, yol bilgisayarı, navigasyon ekranı, spor kronometre, G-kuvveti göstergesi ve daha envai çeşit gösterge seçeneği mevcut.

 

Üç kollu, çok fonksiyonlu yeni direksiyon, tasarım ve dokunma hissi anlamında enfes. Sürüş modlarını (normal, sport, sport +) direksiyonun sağındaki çevirmeli kumandadan ayarlayabilirsiniz.

 

 

Bilg ve eğlence sistemi
 

Ön panelin tepesindeki analog kronometrenin altındaki yüksek çözünürlüklü 12,3 inçlik dokunmatik ekranın faziletleri saymakla bitmez. Süper hızlı tepkileri, netliği ve menü kullanışlılığıyla bu bilgi-eğlence sistemi (BMW iDrive ve Audi MMI ile birlikte) türünün zirvesinde bir güzellik.

 

O ekranın hemen altındaki havalandırmayı geçince, vites kolu ve etrafındaki sayısız dokunmatik düğmenin bulunduğu kumanda merkezine geliyorsunuz. Multimedya, havalandırma sistemi, sürüş yardımcıları, ayarlar ayarlar ayarlar... 

 

Ekranın hemen altındaki havalandırma kanatlarının açısının bile bu ekrandan ayarlandığını söylersek yeterli olur sanırız.

 

Görünüşü, dokunuşu ve çıkardığı sesle çok cazip ama bu dokunmatik kumandaların sürüş sırasında kullanımı biraz meşakkatli.

 

Benzer bir kumanda paneli ve HD ekran Panamera’nın arka koltuk sırasında da mevcut ki, talepkâr yetişkinlerimiz ortalama kalan hacimden şikâyet etmesinler. 

 

Dijital lüksle şımartılmak böyle bir şey olsa gerek.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Öndeki şanslı insan evlatlarının ne hacim ne de konfor konusunda hiçbir sıkıntısı yok. Arkadaki birbirinden bağımsız iki koltukta da yetişkinler için yeterli diz ve baş mesafesi mevcut. 

 

Tek sorun ön koltukların altına doğru ayakları uzatacak bir boşluk olmaması. Skoda Superb bu konuda yolcularına daha cömert davranıyor... Şaka ya!.. Hâlâ okuyor musunuz, bir bakalım dedik.

 

Saklama alanları, kapı içi cepler ve bardaklıklar gibi konularda da Porsche Panamera kendi çapında iyi sayılır. Tıpkı 500 litrelik bagajıyla olduğu gibi. BMW 7 ya da Mercedes S gibi lüks sedanların bagajı kadar derin olmasa da onlara yakın hacimde ve çok kullanışlı bir bagaj bu.

 

Panamera Sport Turismo ise fazladan 20 litre bagaj, daha hacimli nesneleri taşıma imkânı ve arka sırada, sıkışık ve sert de olsa, üçüncü koltuk anlamına geliyor.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans