yukarı

Peugeot 508 İç Mekân

Dış tasarıma kapılıp içeride hayal kırıklığı yaşamaya alışık olanlar, güzel bir sürprize hazır mısınız? Peugeot 508'in kabini en dışı kadar çılgın, kendine baktıran ve dokunma isteği uyandıran detaylarla dolu.

 

Çift katlı ön panel kalitesi kadar tasarımıyla da çağ atlamış, hatta geleceğe gidip dönmüş durumda. Evet, bir Audi kalite çılgınlığı yok ama Fransız kalite liginin zirvesinde yeni Peugeot 508.

 

Artık bir Peugeot imzasına dönüşen küçük direksiyon, bilgi-eğlence sisteminin piyano kumandaları, ince havalandırma girişleri ve utanmasa head-up display hizasına çıkacak dijital gösterge paneliyle gerçekten sevilesi bir kokpite sahip 508.

 

Lakin bu kadar cesaret gerçek hayatta bazı zorlukları beraberinde getiriyor... Go-kart keyfi yaşattığı için küçük direksiyona itirazımız yok. Ama 508'e uygun boyda değilseniz (!) yukarı konumdaki dijital gösterge panelinin tamamını görmek için size uymayan ayarlar yapmanız gerekiyor ki saçma.

 

Geniş bilgi ve eğlence ekranında neyse ki fiziksel kumandalar mevcut ama mesela ısıyı ayarlamak için ekrana bakmak, menülerde dolaşmak zorunda kalmasak olmaz mı? Biraz altta kalan ekranın görüntü kalitesi (kamera görüntüleri hariç) iyi olsa da tepkilerin çok hızlı olduğunu söyleyemeyiz. Makyajda bir yazılım güncellemesi hiç fena olmaz.

 

 

Hacim ve kullanışlılık açısından Peugeot 508

 

Koltukların formu ve desenleriyle tasarımı tamamlayan yeni Peugeot 508 ön taraf yolcularını konfor içinde taşıyor. Kapı içi cepler türünün en genişi değil ama yeterli. Torpido genişliği, orta konsoldaki gözler ve kol dayamanın altında da hacim anlamında herhangi bir cimrilik alameti yok.

 

Ama detaylarda daha fazla kullanışlılık beklenyenler, mesela koltuk altında gizli çekmece, tavanda gözlük koyma yeri arayanlar, klasik bir Fransız aile arabasında olmadıklarını hızlıca anlayacaklardır. Bir diğer eksi, ön çapraz görüşü epey kısıtlayan kalın A sütunu.

 

Arka koltuk sırasıysa yeni Peugeot 508'in en zayıf halkası belki de. Ne genişlik ne de tavan yüksekliği, yetişkinleri mutlu etmeyecektir. Coupé tavan tasarımının arka sıraya yansıması, giriş çıkışların zorlaşması, dar pencereler ve tavana değen yetişkin kafaları şeklinde özetlenebilir. Bu hafiften iç karartıcı ortamda tek güzel detay (kokpit manzarasını saymazsak) yeterli diz mesafesi diyebiliriz.

 

Arka kapağının altındaki 487 litrelik bagaj hacmi mevsim normallerinde ve yeterli. Coupé formun azizliğine uğrayıp 30 lt. küçülmüş olsa da bagaj kapağının arka camla beraber açılması yüklemeler açısından daha pratik.

 

Yükleme eşiğinin yüksekliği fazla rahatsız etmezken, arka koltuk sırtlıkları iki parça yatıyor ve dümdüz olmasa kullanışlı bir alan oluşuyor. Daha iyilerini de gördük ama geniş sırtlık tarafındaki kapağı açıp uzun eşyaları içeri doğru uzatabiliyorsunuz.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans