yukarı

Peugeot 5008 İç Mekân

Peugeot 5008’in iç mekânı, tıpkı 3008’de olduğu gibi, standartları aşan özelliklere sahip. Hem yüksek kaliteli hem cesaretiyle kendisinden çok daha pahalı rakiplerini bile zora sokuyor 5008. 

 

 

Doğrudan rakiplerinden Skoda Kodiaq’ın düzlüğünden sonra bu kokpit tasarımı iMax ekranda Christopher Nolan filmi izlemek gibi bir şey. 

 

5008’in büyüklüğüyle tezat oluşturan küçük direksiyon fonksiyonel olmasa da keyifli. Piyano tarzı alüminyum düğmelerle kumanda edilen ortadaki 8 inçlik dokunmatik ekran ve 12,3 inçlik dijital gösterge paneli standartlar üstü standart donanımlar. 

 

 

Peugeot 5008’in bilgi ve eğlence sistemi Peugeot’nun Mirror Screen fonksiyonu sayesinde Apple CarPlay, MirrorLink ve Android Auto gibi mobil uygulamalarla uyumlu. Eğer "Elegance Pack" opsiyonunu seçerseniz, uyumlu telefonları kablosuz şarj etmeniz de mümkün.

 

 

Bir diğer havalı uygulama, ancak Audi Q5 mertebesinde standart sunulan 3D navigasyon sistemi. Bina ve yeryüzü şekillerini üç boyutlu algılamanızı sağlayan sistem ikinci donanımdan (Allure) itibaren standart. Donanımda giriş seviyesi olan Active bile geri görüş kamerası ve panaromik cam tavana sahip.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

E tabii, Peugeot 5008’e niyetlendiyseniz fazladan hacim için niyetlendiniz. 

 

 

Ön tarafta zaten bir sıkıntı yok. Sizi çevreyelen kokpit tasarımı kabinden birkaç santim alsa da verdiği hissiyat bu küçük fedakârlığa değer. Eşya gözleri sayıca kalabalık ve hacimleri yeterli. Çok geniş kapı içi cepleri, ortalamalardaki torpido gözü ve bardaklıklar başarılı. 

 

Ekstra 19 cm sadece üçüncü koltuk sırası ve bagaj hacmine değil, özelikle arkadaki abartılı diz mesafesine yaramış.

 

 

Gelelim zurnanın “zırt” dediği yere. Arkadaki yetişkinler için tek ve önemli sorun, özellikle panaromik sunroof nedeniyle kısıtlanan baş mesafesiİlginçtir, 3008’de daha az hissedilen ve çok uzun boylu olmasanız bile yaşayacağınız bir sorun bu. (Skoda Kodiaq'dan kıs kıs gülme emojisi)

 

Neyse ki arka ortadaki yolcu için düz zemin gibi güzel haberlerimiz de var. Evet, bacakları ayırmaya gerek yok! 

 

Orta sıra zeminindeki ekstra saklama alanı da 5008’in tatlı sürprizlerinden. Bir diğer güzel haberse yine orta sıradaki üç bağımsız koltuk. Kendilerini ayrı ayrı ileri kaydırıp sırtlıklarını yatırabilmek pek bir keyifli ve faydalı.

 

 

Ve karşınızda, 5008’i almanızın önemli nedenlerinden üçüncü koltuk sırası. İkinci sıra koltuklarını yatırıp kolayca kaydırarak geçilen bu üçüncü sıra hiç alışık olmadığımız kadar yeterli bir alan sunuyor. 

 

Orta sıradaki arkadaşlar insaflı davranıp koltuklarını birazcık öne çekerse, yetişkinler için bile yeterli diz ve baş mesafesi var bu üçüncü sırada. Hatta baş mesafesi orta sıradan bile daha iyi! Bir tür Peugeot şakası olsa gerek.

 

 

Bagaj özellikleri

 

Peugeot 5008 ihtiyacınıza göre pek çok bagaj seçeneği sunuyor. Yedi kişi yolculuk ediyorsanız birkaç market torbasına ancak yeriniz varken, son iki koltuğu yatırınca, buyrun 780 litrelik dev bir bagaj. 

 

 

Hatta ve hatta bu son iki koltuğu kolayca söküp çıkararak zeminde ekstra saklama alanları elde etme şansınız var. Orta koltukları da yatırıp dümdüz bir zemin elde edin ve hacmimiz 1.940 litre oldu. Peugeot’nun kullanışlılık anlamında gösterdiği çaba takdire şayan. (Skoda Kodiaq’ın gülüşü bagajdan pek duyulmuyor)

 

Bagajın yükleme eşiği de sınıfın en alçaklarından, yani ağır eşyaları yüklemek kolay. Elimize o boyda bir nesne geçmedi ama Peugeot 5008 3,2 m’ye kadar uzunluktaki eşyaları taşıyabiliyor.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans