yukarı

Peugeot 308 İç Mekân

Peugeot 308'in içindeki atmosfer çok daha heyecan verici. 

 

Kullanılan malzeme kalitesi ve tasarıma verilen emek sınıfın en yüksek standartlarında. Sade ve yenilikçi ön panel ilk bakışta çok etkileyici. İnsana kendini farklı hissettiren bir kokpit tasarlamayı başarmış Fransızlar.

 

Küçük sportif direksiyon, kumanda merkezi rolünü üstlenen büyük ekran ve direksiyonun üstüne konumlanmış göstergeleriyle bu kabine ayrı bir isim verme gereği bile duymuş Peugeot: i-Cockpit.

 

Ancak… İç mekân hakkında bir soru işareti, iki de eksi puanımız var.

Soru işareti 208’den alıştığımız küçük direksiyon için. Bizce keyifli ama biraz zevk meselesi ve keyif hissiyatına katkısı olsa da gerçek hayatta bir katkısı yok. Yine de sempatik ve kişilikli bir farklılık.

 

Eksilere gelince…

 

İlk eksimiz, direksiyonun arkasında kalabilen gösterge paneline. İbre ve bilgileri rahatça görüp okumak her boydan sürücü için kolay olmayabilir. Farklı olma iddiasının kullanışlılıktan çalma tehlikesi var. Kabul, saat yönünün tersi hareket eden ibre baya havalı bir hareket. Hakkını yemeyelim.

 

İkinci ve daha büyük eksimiz, neredeyse her fonksiyonun 9,7 inçlik dokunmatik ekrana yüklenmesi. Hem menü sistemine alışması da zaman alıyor. 

 

Özellikle ses ve havalandırma sistemini gözü yoldan ayırmadan, fiziksel kumandalarla kontrol edebilmek gerekir ki, en alt donanım dışında, Peugeot 308’de bu mümkün değil. 

 

Mesela 3008 ve yeni 508'in piyano usülü kısayol tuşlarıyla bu sorunu çözdü Peugeot, bir ekstra makyaja bakar. Neyse... En azından ekranın konumu başarılı ve sonradan takılmış gibi durmuyor.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Peugeot 308’in ön sırası gayet geniş ve konforlu. Standart yükseklik ayarlı koltuklarla konforlu bir pozisyon bulmak da kolay. Küçük torpido dışında, geniş kapı içi cepler, saklama alanları ve gözlerle sempati topluyor 308. 

 

Ama arka koltuklarda yetişkinler için baş mesafesi çok iyi olsa da -bagaj hacmi lehine bir tercihle - diz mesafesi bir miktar kısıtlanmış. Gerçi arkayı çocuklara ayırdıysanız bu durumu tercih bile edebilirsiniz. Zaten BMW 1 Serisi değil, kullanışlılık kralı VW Golf’le kıyaslıyoruz 308'i. 

 

Bu işten ziyadesiyle kazançlı çıkansa 470 litrelikgeniş bagaj. Golf'e, Megane'a, Astra'ya neredeyse %25 fark atmanın gururyla Peugeot 308, kupayı almış kadar sevinçli! Ki biz milletçe bagajseveriz, kanaat notumuzu bagajdan veririz.

 

Alors on danse!..

Giriş Sürüş - Konfor - Performans