yukarı

Opel Corsa İç Mekân

Dış tasarıma oranla oldukça "normal" bir kokpite sahip yeni Opel Corsa. Tamam bir 208 fantezisi beklemiyorduk ama biraz daha eğlence fena olmazdı. 

 

Yer yer piyano siyahı kaplama ve biraz da krom görünümlü detaylarla yetinmiş Corsa. Sert plastiklere rağmen malzeme kalitesi belirgin bir zayıflık göstermiyor ve en azından işçilik üst düzeyde.

 

Opel Corsa iç mekan ve kokpit

 

Buna karşın, 208'e kıyasla daha bir kullanıcı dostu, basit ama ergonomik detaylara sahip Opel Corsa. Neden bahsettiğimizi biliyorsunuz: Havalandırmaların fiziksel kumandalara sahip olması ve ekrandaki menülerde kaybolmamak güzel. Sürücüye biraz uzaklar ama en azından mevcutlar.

 

Opel Corsa'nın dokunmatik ekranı

 

Standart donanımdaki 5 inçlik bilgi ve eğlence ekranı Opel'in kötü bir şakası olsa gerek. Görmemiş gibi yapıyoruz. 7 inç olanı da dokunuşlara çok hızlı tepki vermiyor ama Apple CarPlay ve Android Auto'nun menüde olması güzel. Ekranın altında fiziksel kısa yol tuşları olması daha da güzel. Üst donanımdaki 10 inç ekran da iştah kabartıcı ama o navigasyona ne kadar ihtiyacınız olacağı şüpheli.

 

 

Opel Corsa hacim ve kullanışlılık özellikleri

 

Yeni Opel Corsa'nın aks mesafesindeki (ön ve arka tekerler arası) 3 cm'lik artış iç hacme de yaramış. İri yetişkinlerde omuzların fazlaca yaklaşabilmesi dışında ön taraf gayet ferah. 

 

Kapı içi cepler 1,5 lt. şişeleri ağırlayabiliyor ama kol dayamanın altındaki göz (üst donanım!) ancak idare eder boyutta. Torpido, bardaklıklar ve orta konsoldaki gözden de çok daha fazlasını beklemeyin.

 

Opel Corsa 2021

 

Arka kapılar şeklen küçük ve yeterince geniş açılmıyor. Yine de bir şekilde içeri giren iki yetişkin için diz mesafesi kötü değil. Lakin, özellikle omuz mesafesinde vasatı aşamıyor Opel Corsa. O da sınıf normallerinden sayılabilir ama mesela VW Polo bir iki adım önde.

 

Opel Corsa kullanışlılık özellikleri

 

309 litrelik bagaj Fiesta'nın bagajından az daha büyük ama Polo ve Ibiza kardeşler %10 daha fazlasını sunuyor. Geniş açılan kapı ve yükleme ağzı işleri kolaylaştırıyor. Eşiğinin yüksekliği ise ağır bavulları çıkarmaya çalışan belleri çok mutlu etmeyecektir. 

 

Arka koltuk sırtlıkları iki parça (60/40) yatırınca bagajda dümdüz bir zemin oluşmuyor maalesef. Hadi bunları da sınıf normallerinden sayalım ama Opel Corsa'nın pratik özellikleri genelinde takdirlik bir durum da yok maalesef. 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans