yukarı

Nissan Pulsar İç Mekân

Nissan Pulsar’ın kabini de başkentimizden farksız. Oldukça fonksiyonel ama arabadan indiğiniz anda az önce nerede olduğunuzu unutabilirsiniz.

 

Ön panel, bilgi-eğlence ekranı ve direksiyon makyaj öncesi Qashqai’den derin izler taşıyor. Bu da onu çok kullanışlı ve hafiften sıkıcı yapıyor. 

 

Orta kalitede bazı plastik yüzeyler sert ve kolay çizilebilir olsa da Pulsar’ın geneline yıllara direnecek sağlam bir hava hakim.

 

Parasını bastırınca teknoloji ve konfor donanımlarıyla tıka basa dolan Nissan Pulsar’ın 5,8 inçlik dokunmatik ekran ve mesela geri görüş kamerasını ancak en üst donanım paketinde sunması ilginç.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Gelelim Pulsar’ın faydalarına… Önde, arkada VW Golf dahil pek çok rakibinden daha geniş ve ferah bir araba Nissan Pulsar. 

 

Geniş pencereler ve ince çerçeveler sayesinde görüş açıları da 10 numara, 5 yıldız. Oturma odası ferahlığına sahip ön sıra geniş kapı içi cepler, büyük bir torpido, iki geniş bardaklık, işlevsel gözleri ve rahat bir kol dayama gibi güzelliklere sahip.

 

Arkada sıradaki diz ve baş mesafesi de her boydan üç yetişkini dahi memnun edecek cömertlikte. Bu konuda sınıfının en iyilerinden olan Nissan Pulsar, Skoda Octavia ile kıyaslanmayı hak ediyor.

 

 

Bagaj

 

Kabinde bu kadar yıldızlaşmışken, Nissan Pulsar’ın bagajından doğrusu daha fazlasını beklerdik. 

 

Evet, 385 litrelik bagaj VW Golf, Ford Focus dahil pek çok rakibinden az da olsa büyük. Ne var ki başta yüksek eşik olmak üzere, yüksekliği ayarlanamayan zemin ve koltuklar yatınca zeminde basamak oluşması gibi eksiler Pulsar’ın kullanışlılık notunu düşürüyor. 

 

Nissan’ın bagaj detayları konusundaki genel beceriksizliğini anlamak mümkün değil. Dışardan destek mi alsalar?

Giriş Sürüş - Konfor - Performans