yukarı

Mini Cooper 3 Kapı / Mini 5 Kapı İç Mekân

60’ların cazibesini bugünün teknolojisiyle harmanlayan Mini başka hiçbir arabaya benzemiyor. Üstelik her lansman ve makyajda iç mekân kalitesini fiyatına biraz daha yaklaştırdı Mini.

 

Dış çizgilerde olduğu gibi, Mini’nin kokpitinde de çok fazla orijinallik mevcut. Burada baskın form daire. Hız saati, bilgi-eğlence ekranı, havalandırmalar, direksiyondaki kumandalar ve hatta kapı kolları dahi daire şeklinde. Mini genelinde net bir köşeye rastlarsanız olimpiyatlara doğrudan katılabilirsiniz.

 

Ön panelin alt kısmında yer alan ve motoru çalıştırma, sürüş modları (opsiyonel), ESP gibi fonksiyonları yöneten şalterler, klasik havacılık tasarımlarından harika bir kuple sunuyor. Onun üstünde, eskiden dev devir saatinin bulunduğu yerde artık bilgi ve eğlence ekranı var.

 

Paraya kıyacaksanız işte bu ekrana kıyacaksınız. Daha doğrusu, türünün en iyisinden opsiyonel “Wired” paketine. Zira standart donanım Mini müşterisinin standartlarının çok gerisinde maalesef. 

 

6,5 inçlik ekranıyla “Visual Boost” da fena değil ama 8,8 inçlik büyük bir ekranda hayat bulan "Wired" 5 yıldızlık bir bilgi-eğlence-bağlantı sistemi. 

 

Navigasyondan Spotify ve GoPro bağlantısına, gerçek zamanlı trafik bilgisinden bölünmüş ekranda 3D uydu görüntüsüne yok yok. Akıllı telefon uygulaması Mini Connected ve sayısız ek uygulamayla 7/24 “connected” yaşayan yeni neslin sistemi bu.

 

Ekranı çevreleyen bu LED halka, sürüş moduna, motor devrine ya da mesela müzik ses yüksekliğine göre renk değiştiriyor. Dilerseniz kendi seçtiğiniz sabit bir renginiz de olabilir.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön tarafta herhangi bir hacim problemi yok, ki zaten 3 kapılı Mini doğal olarak iki kişi odaklı bir araba. Kapı içi cepler küçük ama torpidonun hacmi fena değil.

 

Arkaya geçebilen yetişkinler için de yaşanabilir bir diz ve baş mesafesi mevcut. Buna karşın, ayakları koltukların altına sokacak doğru dürüst bir boşluk mevcut değil. 

 

5 kapılı Mini’nin arka kısmı biraz daha rahatlatıcı. Bir kere o kısma kapıdan direkt ulaşabilmek büyük ayrıcalık! Ayrıca, eğer sürücü kısaysa, gerçek bir insan arkada rahat edebiliyor. 

 

Daha geniş diz mesafesi, düz tavan çizgisi ve geniş pencereler sağolsun, Mini 5 Kapı'da kafalar da rahat sayılır. 

 

Ama üç yetişkini rahat ettiririm hissine kapılmayın lütfen. Omuz omuza verecekler, ortadaki dostunuz hem yüksek ve dar bir minderde oturacak hem bacaklarının arasında dev bir tümsek olacak!

 

Bagaj konusunda da 5 kapılı Mini bir adım önde. 278 litrelik bu bagaj 3 kapılı kardeşinin 77 litre büyüğü. 60:40 oranında iki parça yatan arka koltuk sırtlıkları bagajı 940 litreye ulaştırıyor. 

 

Zemin yüksekliğinin ayarlanabiliyor olması yükleme eşiğinin düzleşmesiyle sonuçlanıyor ki, bu oldukça avantajlı bir durum. Zemin altı saklama alanı da pratik puanlara küçük bir katkı yapmadı değil hani.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans