yukarı

Mercedes S Serisi İç Mekân

Lounge ortamlarını aratmayan kabiniyle tam bir teknoloji ve konfor fuarı Mercedes S Serisi. Derinin, ahşabın, plastiğin ve metalin en kaliteli türevleriyle itinayla dekore edilmiş bu kabin, klasik olduğu kadar modern de. 

 

Dalgalı formuyla ön panel insanı rahatlatan bir zarafete sahip. Alüminyum hava girişleri, el işçiliği deri ve parlak ahşap kaplamalar, üstteki dev dijital ekranlarla buluşup geçmişle geleceğin karmasını yapmış gibi.

 

Makyajın iç mekândaki en önemli artısı tasarımı değişen direksiyon simidi olmuş. Dokunmatik özelliklerle de desteklenen bu envai fonksiyonlu direksiyon eskisinden açık ara daha ergonomik. 

 

 

Bilgi ve eğlence sistemi

 

Araçla ilgili her türlü bilginin toplandığı 12,3 inçlik bilgi-eğlence ekranı, yine tamamen dijital gösterge paneliyle bir bütün oluşturmuş. Lükse alışmış gözler bu ekranda neler görmüyor ki!.. “360 derece görüş yetmezse gece görüş özelliği verelim” dediler de biz istemedik!

 

Çoğu forksiyona orta konsoldaki bir dokunmatik panel ve çevirmeli bir kumandadan da ulaşabiliyorsunuz. Müsadenizle teknoloji donanımlarının detaylarına girmiyoruz, çıkamayız. Hem bu iş için para alan Mercedes görevlileri var. 

 

Ama sanki sistemin geneli BMW ya da Audi’deki benzerlerinden biraz daha karmaşık ve kullanışsız. Milyonlarca fonksiyon olunca…

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Saklama alanları “Aaa burada da mı dolap varmış, göz varmış, cep varmış!..” türü muhabbetlere malzeme olacak cömertlikte. Milyonlarca renk alternatifi sunan ambiyans aydınlatması da Mercedes S Serisi’nin kabinini başka boyutlara taşıyan özelliklerden. 

 

Daha uzun bir versiyonu da mevcut olan S-Serisi’nin normal hali bile önde arkada tüm yolcularına şanına yakışır bir hacim sunuyor. Anlatılmaz yaşanır diz ve baş mesafesinin muhteşem koltuklarla (gerçek deriden) buluşması göz yaşartıcı güzellikte.

 

Omurganıza sıcak masaj mı istemiştiniz? Derhal… Peki arkada oturduğunuz yerden ön koltuğu bir dokunuşla ileri kaydırıp bir arabada olabilecek en yatay konuma gelmeye ne dersiniz? 

 

Konfor için ne kadar ekstra donanım varsa paraya kıyıp almanız tavsiye olunur. Mesela suyunuzu soğuk, kahvenizi sıcak tutan bardaklıklar mevcut. Üç günlük dünya!..

 

 

Bagaj

 

Olur da bir gün bagaj kapağını açarsanız, karşınızda 510 litrelik bir hacim bulacaksınız. Yükleyip boşaltması çok kolay olmasa da zemin altı saklama alanları ve kanca, file gibi diğer detaylarla kullanışlı bir bagaj bu.

 

Bu boyutta bir arabadan daha fazla hacim ve değişkenlik bekleyenler sırf bu yüzden alternatif bakacaklarsa, Range Rover taraflarına bakmaları daha manalı olacaktır.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans