yukarı

Mercedes CLA İç Mekân

CLA’ya bir bakışta vurularak buraya kadar geldiğinize göre, kabinde izdivaç kararı almanız çok yüksek ihtimal.

Tıpkı A Serisi’nde olduğu gibi, CLA kokpitinin en havalı unsuru, panoramik bir bütünde iki ekrandan oluşan gösterge paneli ve bilgi-eğlence modülü.

Mercedes CLA MBUX ekranları_arabazzi.com

Standart donanımları A Serisi’nden daha üst seviyeye taşımış Mercedes CLA. Her biri 10.25 inçlik ekranlar, yüksek görüntü kalitesi, kaliteli grafikleri ve MBUX multimedya sisteminin kullanışlı menüleriyle tam bir keyif ortamı. 64 renkli ambiyans aydınlatma bu keyfi daha da artırıyor.

Menülere orta konsoldaki dokunmatik pedden de kumanda edebilmek güzel. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto da cabası. Uyumlu akıllı telefonlar için kablosuz şarj da listede.

Standart paket çok dolu dedik ama CLA’nın teknoloji opsiyonları da çılgınca… Ön kameranın o an çektiği görüntü üstüne, gideceğiniz yerin sanal tabelasını yerleştiren artırılmış gerçeklikten, sesli komutları yerine getiren yapay zekâ destekli sürüş asistanına kadar türlü çılgınlıklar…

Bütün ibre ve göstergelerin yerini alan, dilerseniz navigasyon ekranı olarak da kullanabildiğiniz dijital gösterge panelinden gözünüzü alabilirseniz, ön paneldeki alüminyum dekorlar ve türbin tasarımlı havalandırmalar nabzı biraz da yükseltecek.

Mercedes CLA'nın kokpit tasarımı_arabazzi

Bu kadar cesur yeniliklere rağmen kullanım kolaylığının artmış olması diğer bir takdir unsuru. S Serisi'nden transfer "Çok fonksiyonlu direksiyon da az fiyakalı değilmiş" derken, iki katlı ön panel "Beni gördün mü?" diye sorar gibi. Gördük ve pek beğendik.

Malzeme kalitesi ve işçiliğiyle puanları toplayan CLA’da bazı hayal kırıklıkları da yok değil. Mesela havalandırma sisteminin kumanda paneli, kol dayama civarındaki plastikler ve sinyal, silecek kolları nispeten düşük kalitede hissettiriyor.

Mercedes CLA kabin tasarımı_arabazzi.com

Bir Audi A5’i rakip saymaya kalkarsak, arada net bir kalite farkı olduğu söylenebilir. BMW 1 ve 2 Serisi Gran Coupe de yer yer geri düşse bile, toplam kalitede sanki bir tık önde… Bir de şu piyano siyahı dekorlardan ve parmak izlerinden kurtulabilir miyiz lütfen Mercedes? Teşekkürler!

Mercedes CLA kokpit tasarımı_arabazzi.com

Ama siz standart sunulan elektrikli ve hafızalı ön koltuklar ile panoramik cam tavana çoktan gönlünüzü kaptırdınız muhtemelen… Haksız da sayılmazsınız…


Hacim ve kullanışlılık

İlk CLA’nın pek de sesini çıkarmadığı bir alandı kullanışlılık. Yeni nesil de konforlu ve ferah bir aile arabası tanımlamasından uzak olmaya devam ediyor. Ancak bu durum sadece arka taraf için geçerli.

Geniş açılan ön kapılardan inip binmek kolaylaşırken kapı ceplerine büyük şişeleri sığdırmak mümkün. Torpido ile diğer cep ve gözlerin boyutu için de iyi denilebilir.

İç hacimde kağıt üzerinde küçük, pratikte önemli adımlar atmış Mercedes CLA. Omuz mesafesi önde 3, arkada 1 cm genişlerken, uzunluk artışı arka sıradaki yolcular ve bagaj hacmine yaramış.

Mercedes CLA ne kadar kullanışlı?.. arabazzi

Tek parça kafalıklar arkadakilerin görüşünü kısıtlamaya devam ediyor. Bu açıdan, hatchback A Serisi ve A Sedan’ın pencere formu nedeniyle ferahlık avantajı var. Yetişkin dizleri ortalama rahatlığı bulsa da eğimli tavanın uzun boylulara bedel ödeteceği kesin. Ama zaten CLA alternatifini bu güzellik için istiyordunuz dil mi, arkada üç yetişkin taşımak için değil!


Bagaj

Yeni CLA’nın bagajı birkaç litre kaybetse de 460 litre hacim de küçük ailelerin ihtiyacını rahatça karşılayacak düzeyde. Üstelik kapağın açılışı, girişin genişliği ve iç formuyla kullanışlılığı iyileşmiş durumda.

Tabii ki nispeten yüksek eşik nedeniyle ağır yükleri bir A hatchback ya da bize gelmeyen Shooting Brake kadar doldur boşalt yapamıyorsunuz. Zemin altı gözün de çok geniş ya da fonksiyonel olduğu söylenemez. Ama bagajdan doğru - zor da olsa - indirilebilen arka koltuk sırtlıklarının dümdüz bir zemin oluşturduğu söylenebilir.

Bizce okeydir yani.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans