yukarı

Land Rover Discovery İç Mekân

Land Rover Discovery’nin kabini kullanışlılık ve kalitenin müthiş bir sentezi. 

 

HSE gibi üst donanımlarda Range Rover rafineliğine yaklaşırken baz donanımlarda biraz fazla basit ve ‘baz’ kalıyor Discovery. Bu İngiliz devinin BMW X5 ve Audi Q7’ye rakip olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

Mesela alt kısımlardaki bazı plastikler olması gerektiğinden ucuz gibi. En azından bu fiyatlara. Neyse ki Türkiye’ye alttan ikinci donanım olan SE’den itibaren geliyor Discovery. Yüz küsür bin Avro verip kumaş koltuklu Land Rover almak herhalde komik olurdu.

 

Klasik Land Rover sadeliğinin modern yorumu gibi Discovery’nin kokpiti. 10 inçlik ekranıyla standart bilgi ve eğlence sistemi fonksiyon açısından fena olmasa da aşırı yavaş. Yani en mantıklı hareket InControl Touch Pro opsiyonunun parasını hazırlamak. 

 

Ama onunla da bitimiyor ve sonsuz teknolojik oyuncakla sonsuz bir opsiyon listesi sunuyor Land Rover Discovery. Ayrıca dokunmatik sistemi kullanırken sürekli olarak gözleri yoldan ayırmak gerek maalesef. Keşke İngiliz tasarımcılar da iDrive ya da MMI benzeri bir sistem düşünseymiş.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

7 yetişkin için 7 gerçek koltuk (opsiyonel) sunmasının yanında, bitmek bilmez saklama alanları, devasa kapı içi cepleri ve sayısız pratik detayla insanı sarhoş ediyor Discovery.  

 

Rakipsiz yüksekliği müthiş bir görüş hakimiyeti sağlarken, sayısız ayarlı koltuklarla konforu bulmak çok kolay. Üst donanımlardaki sırtlık soğutması gibi detaylar ise Discovery’yi Range Rover irtifalarına çıkarıyor.

 

Orta koltuk sırası, diz ve baş mesafesiyle üç yetişkinin suratında şaşkın tebessümlere yol açacak genişlikte. Tek sorun minderin fazla alçak olması. İnsan sanki çocuk koltuğuna oturmuş gibi oluyor. Hatta oturmakla çömelmek arası bir durum! Enteresan…

 

Üçüncü koltuk sırası (ikinci sıra en gerideyken bile) iki tam boy yetişkin için yeterli. Buna baş mesafesi dahil. 

 

Paraya kıyarsanız, ki kıyar gibisiniz, arkadaki beş koltuk elektrikli ve akıllı koltuğa dönüşüyor. İsterseniz bagajdaki düğmelere basarak, ister ana ekrandan ve hatta cepten bir uygulamayla bile bu beş koltuğu açıp kapatabiliyorsunuz!

 

Üç sıra da açıkken 258 litrelik bagajdan alışveriş torbaları dışında bir ağırlama beklemeyin. Ama o koltuklar bir kez yattı mı bagaj kapasitesi muzaffer bir 1.137 litreye yükseliyor. İkinci sırayı da yatırın ve karşınızda dümdüz zeminli 2.406 litrelik bir hangar! 

 

Beş yıldız, on tam puan…

Giriş Sürüş - Konfor - Performans