yukarı

Kia Rio İç Mekân

İşte Kia’nın her şeyi daha doğru ve daha iyi yaptığı şer burası. Malzeme kalitesi VW Polo mertebelerine çıkmakla kalmamış, bakması da dokunması da keyifli bir kabine kavuşmuş Kia Rio.

 

Dokunduğunuz çoğu yerde yumuşak ve kaliteli plastikler çok iyi bir işçilikle bir araya getirilmiş görünüyor. Gerçekten de adeta Almanya’dan çıkma bir Kia bu. Yani kokpitte her şey yerli yerinde, kumandaların kullanımı kolay. 

 

 

Bilgi ve eğlence Sistemi

 

Dokunmatik bilgi eğlence ekranının üstteki konumu ideal ve tepki hızı başarılı. Ama bazı fonksiyonlar için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekiyor. Kısayol düğmeleri olsa bile, bizce su tür sistemler orta konsoldaki bir döner kumandayla kontrol edilebilmeli. 

 

Bu arada baz donanımda 3,5 inçlik bir yol bilgisayarı ekranıyla yetinmeniz gerektiğini hatırlatalım. Fatura kabardıkça 5 ve 7 inçlik ekranlara terfi ediyorsunuz.

 

 

Görüş açıları

 

Önde rahat bir sürüş pozisyonu ayarlamak hiç sorun değil. Görüş açıları da dışardan hissettirdiği üzere gayet başarılı. Pencere çizgisinin arka doğru yükselmeden devam etmesi görüş ve ferahlığı artıran stratejik bir hamle. 

 

Tek sorun, yuvarlatılmış köşeleriyle dar görünen arka pencerenin geri görüşü bir miktar kısıtlaması.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Kia Rio yolcularına ön tarafta istemedikleri kadar geniş bir alan sunuyor. Kapı içi cepler ve torpido da başarılı büyüklükte. Ne var ki, Kia gibi bir markadan daha fazla ve kullanışlı saklama alanları ve cepler, gözler beklerdik. İşe girişmeden evvel biraz Skoda Fabia mı inceleselerdi?..

 

Arka sırada durum ön hacim kadar harika değil. Özellikle diz mesafesinde ve özellikle öndeki uzun karakterler koltukları geriye dayadıysa. Gerçi Skoda Fabia bile bu sınıfta daha iyisini beceremedi. 

 

Neyse ki yüksek tavan Kia Rio’nun baş mesafesi konusunda teşekkür belgesi almasını sağlayacak kıvamda. Arkası üç yetişkin için sıkıntı olur ama zemindeki tünelin küçüklüğüne bir artı puanı unutmayalım. 

 

 

Bagaj

 

325 litrelik bagaj büyüklüğü Clio’yu 25 litre geçmiş, Polo ve Fiesta gibi rakiplere fark atıp Skoda Fabia ile kafa kafaya gelmiş. Tıpkı kuzeni Hyundai i20 gibi. Alkış emojisi… 

 

Şekil açısından kullanışlı olan bagajın zayıf halkası yüksek yükleme eşiği. Arka koltukları 60:40 oranında yatırıp hacmi artırabiliyorsunuz ama Kia Rio’dan Honda Jazz’vari bir değişkenlik beklemeyin sakın.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans