yukarı

Hyundai i30 İç Mekân

Tasarım Oscar’ını kucaklamasa da Hyundai i30 kesinlikle iyi hissettiren, modern görünümlü ve ergonomide zirveyi yakalamış bir ön panele sahip. 

 

Evet, belki bir Golf kadar kaliteli ya da 308 kadar cesur değil ama kullanım kolaylığı açısından müthiş bir sentezin ürünü i30’un kokpiti. 

 

Tüm kumandalar olması gerektiği yerde ve doğru büyüklükte. Koyu renk plastikler ve grinin elli tonunu yansıtan renk seçimi kimilerini basabilir ama yüksek kalitede malzemeler 10 numara işçilikle buluşmuş.

 

Ergonomi doğruları içinde ilk sırayı bilgi-eğlence ekranının konumuna veriyoruz. Orta konsolun üst kısmına yerleşen bu ekran hem göz hizasından olması hem de iki yandaki kısayol tuşlarıyla çok başarılı. Apple Car Play ve Android Auto bağlantı seçenekleri de akıllı telefonunuza amade.

 

Bu başarıyı gölgeleyen tek şey, 5” dokunmatik ekran için üst donanıma, asıl yıldız olan 8” ekrana sahip olmak içinse onun da üstüne bir “Plus” paketine mecbur oluşunuz. Bir iki yıla demode kalacak bir sistemle yola çıkmak istemiyorsanız bu ekstra harcama zorunluluk kıvamında maalesef.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Hyundai i30’un ön koltuklarına konforlu bir şekilde kurulmak hiç zor değil. Ufak tefek eşyaları tıkıştırmak için de bolca göz ve bölme mevcut. Kapı içi cepler aynı anda bir büyük bir de küçük şişeyi ağırlayabiliyor. Torpida da takdirleri toplayacak genişlikte. Kol dayamanın altındaki gizli bölme de hiç fena sayılmaz.

 

Arkadaysa durum “sınıfının en iyilerinden” mertebesinde. Yetişkin dizlerin ön koltukla arasındaki mesafe zaten mutluluk vericiyken, baş mesafesi bu mutluluğu daha da artırıyor. 

 

Tek şikâyet, ön koltuk raylarının fazla yer kaplayarak arkadaki ayak hareketlerini kısıtlaması olabilir. Onu da kısa şaft tüneli sayesinde zeminin neredeyse düz oluşu telafi ediyor. Bacaklarını fazla açmayan iki geniş, bir minyon yetişkin arkada gayet rahat edecektir. 

 

Gelelim bagaja… Bolca pratik özellik, yüksekliği ayarlanabilir zemini ve 396 litrelik hacmiyle Focus, Astra ve Golf’deki hemcinslerinden biraz daha büyük bir bagaj bu. 

 

Şekli ve derinliğiyle ziyadesiyle kullanışlı olan bagaj, alçak yükleme eşiği hiç olmasaymış 10 tam puanlık olacakmış. Koltukları yatırınca neredeyse düz zemin elde edilen Hyundai i30’un bagaj hacmini 1.300 litreye kadar çıkarmak mümkün.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans