yukarı

Honda HR-V İç Mekân

Honda HR-V’nin kabini, tıpkı dış tasarım gibi, dinamik olmasa da keyifli bir atmosfere sahip. Köşe bucağı yoklayınca plastik kalitesi yer yer hayal kırıklığı yaratıyor ama kaliteli işçiliğin de katkılarıyla iç mekânın uzun yıllar ayakta kalacağı besbelli. Nitekim, çokça dokunduğunuz yerlerdeki plastik kalitesi gayet tatmin edici. 

 

Yolcu tarafındaki boydan boya havalandırma girişi dikkatimizi çekmedi değil. Bitişiğindeki 7 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı sistem olarak mobil dünyaya (Android) fazlasıyla uyum sağlamış. Yine de menü kullanışlılığı ve tepki hızı anlamında zirvede sayılmaz. 

 

Alttaki dokunmatik kumanda paneli gayet havalı ve başarılı olmakla beraber, sürüş sırasında gözlerinizi yoldan ayırmanızı gerektiriyor. 

 

Yeri gelmişken içimizi dökelim... Kontrol ve arayüz tasarımcılarının temel özellikleri tek ekranda toplama sevdasından acilen kurtulmaları gerek. Yani bizce. Gözünü yoldan ayırmadan işini görmek eski moda olamaz! Naçizane.

 

 

Honda HR-V pratik özellikleri

 

Kullanışlılıkta en az MPV’ler kadar iddialı HR-V. Jazz’ın altyapısını kullanıyor olması beklendiği üzere Honda HR-V’nin bir değişkenlik sihirbazı olmasını sağlıyor. 

 

Mesela, koltukların yaptığı akrobatik hareketler tüm rakiplerini komplekse sokacak çeşitlilikte. Arka koltuk minderlerini sinema koltuğu misali kaldırıp zeminden tavana kocaman bir alan elde etmeye ne dersiniz? Honda’nın deyimiyle “Sihirli koltuklar”la bu hiç sorun değil. 

 

Peki ön yolcu koltuğu ve arka koltuk sırtlıklarını yatırıp yaklaşık 2,5 m’lik tamamen düz bir zemine? Abrakadabra!.. Ve işte oldu! 

 

 

Hacim

 

Aynı sınıfa konumlanmalarına rağmen Captur ya da Juke’dan ziyade Kadjar ve Qashqai’ye yakın ebatlarda Honda HR-V. Bu da ona neredeyse Qashqai’ye yaklaşan bir iç hacim sağlıyor. Kapı içi cepler, gözler ve ekstra saklama alanları da göz kamaştırmasa da fena sayılmazlar. 

 

Küçük cam nedeniyle kısıtlı geri görüş dışında HR-V’nin tek eksiği arka sıradaki kısıtlı baş mesafesi. Suçlu, alçalarak devam eden tavan çizgisi. Yoksa arka diz mesafesi kendi sınıfında fazlasıyla başarılı. 

 

Benzin deposunun ön koltukların altında olması, düz arka zemin gibi son derece pratik bir detayla sonuçlanmış. Orta sırada oturanların alkışlarını duyar gibiyiz.

 

Honda HR-V’nin 448 litrelik bagajı Qashqai’nin bile ilerisinde, Toyota C-HR’den açık ara önde, Captur’e denk, Karoq’un gerisinde. Yani kendi sınıfında gayet başarılı. 

 

Şekil itibariyle geniş bavul ve kutuları cömertçe ağırlayan bagaj girişi dümdüz olmasa da alçak bir eşiğe sahip. Zemin altındaki geniş saklama bölmesinin de başımızın üstünde yeri var.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans