yukarı

Ford S-Max İç Mekân

Ford S-Max’ın içinde bulunmak kesinlikle keyifli. Mondeo olgunluğunda takılan kokpit Citroen Grand C4 Picasso havasında değil belki ama taze tasarımla kaliteli malzemenin bileşimi keyifli. Siz yine de fazla aşağılara inip Ford standartlarını zorlamayın.

 

Pek çok kontrolü bünyesinde toplayan 8” bilgi-eğlence ekranı yazılım ve tepki açısından türünün en iyisi sayılmaz. Gerçi işletim sistemi şimdilerde Sync 3’e yükseldi, yani ilerleme kaydetmiş olması kuvvetle muhtemel. 

 

Opsiyonel dijital gösterge paneliyse Audi’nin “sanal kokpit”inin başarısına uzak. Doğrusu, eski kafalı kalıp analog göstergeleri tercih ederiz.

 

Unutmadan, dört tarafı teknolojik oyuncaklarla donatılan Ford S-Max’te 180 derece ön görüş kameralarından kendi kendine dikey ya da paralel parka kadar sayısız donanım edinmek mümkün. Tabii bunların çoğu için hatırı sayılır miktarda ekstra banknot hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Sürücünün keyifli makamı, ona aynı zamanda aracın her tarafına hakim olma imkânı veriyor. Diğer sıralardaki yolcuların da daha az konforlu olduğunu söylemek zor. 

 

Ford S-Max’in uzun ve geniş bir araç olduğunu sadece bacaklar değil, omuzlar da hemen anlıyor. Büyük, derin ve sayıca kalabalık cepler, bölmeler, bardaklıklar konusuna girmeyi çok da gerekli görmüyoruz, ne arasanız fazlasıyla mevcut. 

 

Değişkenlikte de en az C-Max kadar usta Ford S-Max. Son iki sıradaki 5 koltuk da ayrı ayrı katlanarak kullanışlılık şovu yapıyor. 

 

Ölçüleri her yöne doğru genişleyen yedi kişilik S-Max her koltukta hatırı sayılır bir hacme sahip. Tüm koltukların ileri geri hareket edebilmesi arkadaki mesafeleri istediğiniz gibi ayarlama şansı vermekte. 

 

Üçüncü sırada yetişkinleri ağırlamayı düşünüyorsanız durum o kadar da parlak değil ama bu son sırada kimse destan yazmıyor zaten. Yine de “Yok, biz 7 yetişkin takılıyoruz” diyenlerin, Ford Galaxy ya da Seat Alhambra’ya göz atmasında fayda olabilir.

 

Son iki sırada kompakt kardeşi Gran C-Max’ten net bir şekilde daha fazla hacim sunuyor S-Max. Panaromik sunroof’a (opsiyonel) rağmen S-Max’in üçüncü sırasında baş mesafesi gayet başarılı.

 

Tüm koltuklar açıkken 285 litrelik bagaj neredeyse eski Focus’un bagajı büyüklüğünde. Son sırayı yatırın ve buyrun 700 litrelik büyük ötesi bagajınız. Arka iki sırayı da yatırınca 2.000 litrelik bir hangarınız oluyor! Ayrıca kapı ağzı alabildiğine geniş ve yükleme eşiği falan da yok. 

 

Alkış!

Giriş Sürüş - Konfor - Performans