yukarı

Ford Mondeo İç Mekân

Modern tasarımı ve geniş iç mekânıyla Ford Mondeo, malzeme ve işçilik kalitesinde çok yol kat etti. Bu anlamda Avrupa ahalisinin yüksek beklentilerini bile karşılamakta zorlanmıyor. 

 

Artık alıştık ama Mondeo, Ford modellerinin ön konsoldaki düğme curcunasına son veren model.

 

Sürücünün karşısındaki sanal gösterge paneli 2012 doğumlu bir model için iddialı bir donanım ve Ford’un teknolojik oyuncaklarda geri kalmamak için çok çalıştığının işareti. 

 

Aynı çaba ortadaki büyük bilgi ve eğlence ekranına da yansımış. Ama işletme sistemi ve kullanım kolaylığı anlamında bir VW değil. Ford’un maç eksiği diyelim.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Önde konforlu bir oturma pozisyonu ayarlamak detaylı bir çalışma gerektirse de rahatınıza diyecek yok. Hacim ve ferahlık konuları Mondeo’nun her daim güçlü silahı olduğuna göre, yeni modelden çok şey bekleyebilirsiniz. 

 

Mesela ön hacmin BMW 3 Serisi ve Volvo S60’dan daha geniş olduğunu söylesek yeterli olur mu?

 

Sayı ve ebat anlamında cömert cepler, gözler, bardaklıklar, kapı içlerinde 1,5 litrelik şişeleri ağırlayabilen cepler ve geniş torpido gözü Ford Mondeo’nun pratik anlamda da boş olmadığının kanıtları. 

 

Arkada iki yetişkin için fevkalade, üç yetişkin “gayet iyi” bir alan mevcut. Diz mesafesi bu boyuttan beklendiği üzere cömert ama yine de “Ön koltuklar kadar yer kaplamasaydı, daha iyi olmaz mıydı...” diye düşünmeden edemedik. VW Passat’ın diz mesafesi yandan pis pis bakıyor, çaktırmayın.

 

541 litrelik bagaj sedan ve HB versiyonda neredeyse aynı boyutta ama geniş açılan kapı ve yükleme eşiği 5 kapılı HB’i öne geçiriyor.

 

SW Mondeo garip bir şekilde daha az hacim sunsa da (500 l) toplam kapasite (1.605 l) ve şekil itibariyle SW tabii ki daha kullanışlı.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans