yukarı

Ford Kuga (2013-2020) İç Mekân

Evet, içeride artık daha geniş, daha ferah, daha kullanışlı ve daha kaliteli bir ortamdayız. 

 

Yeni direksiyon Focus’tan transfer. Sekiz inçlik yeni dokunmatik ekran da hoş geldi sefalar getirdi. Akıllı telefon mantığında çalışan bu bilgi ve eğlence ekranı, paraya kıyarsanız işi sesli komut almaya kadar götürüyor.

 

Kokpit tasarımında Focus’unkine benzer bir müdahale Ford Kuga’ya da yapıldı ve daha az düğmeli, daha kullanışlı bir ön panelimiz oldu. 

 

Diğer yandan, güçlü rakibi VW Tiguan ve yenilerden Skoda Kodiaq’la kıyaslayınca, Ford Kuga kalite ve fonksiyonellik anlamında geride kalıyor. Gerçi onların bir maç fazlası var.

 

Malzeme kalitesi fena sayılmaz ama mesela Peugeot 3008 tasarım ve kalite anlamında çıtayı epey yukarılara çıkardı. Yer yer ele ve göze gelen plastiklerdeki kaliteyi daha yukarı çekmenin zamanıdır.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön taraftaki hacim zaten tamamdı, ikinci nesil Kuga’da arka koltuktakiler de konfor içinde seyahat etmeye başladı. 

 

Arka koltuklar, normal aile kullanımı için iyi bir sedan ferahlığında. Lakin kompakt SUV’lerden bundan daha cömert diz ve baş mesafesi beklemeye alıştık artık. 

 

Uzunluk 4.50’yi geçince bagaj da 200 litre büyüyerek 456 litreyle sınıf ortalamalarını yakaladı. Arka koltuklara ayrı ayrı müdahalelerle hacmi belirlemek mi? Oldu bilin. Ayağınızı aracın altına uzatıp bagaj kapağını açıvermek mi? Ondan da var. Tabii parasıyla.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans