yukarı

Ford Focus (2011-18) İç Mekân

Çok şükür ki son makyajla orta konsoldaki düğme kalabalığından kurtuldu Ford Focus. Böylece iç mekân konusunda aldığı en büyük eleştiriden de kurtulmuş oldu. 

 

Yeni dokunmatik ekran iyi iş görmekle beraber, biraz yavaş ve kullanışsız. Mesela bir Golf’ün multimedya sistemiyle kıyaslayınca yaşını hissettiriyor. Bir dahaki sefere tamamdır bu iş. 

 

Kokpit tasarımı için “heyecanlı ve dinamik” diyebiliriz. Kullanılan malzemeler ve plastik kalitesi bir VW Golf ya da Opel Astra’ya baktıktan sonra çok da iyi hissetirmiyor ama işçilik başarılı. Simetriyi bozan havalandırma tasarımları da herhalde kişisel takıntımızdır diyip geçelim.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön taraf genişliği, torpido, cep, göz ve bardaklıkların hacmi fazlasıyla yeterli. Doğru ve keyifli bir sürüş pozisyonu bulmak Ford Focus’ta çok kolay. Direksiyonun başına geçip gaza basınca Focus’un ne için tasarlandığını bir kez daha hatırlıyorsunuz ve diğer eksiler önemsizleşiyor.

 

Arka tarafta da uzun boylular için hafif kısıtlı baş mesafesi dışında bir sıkıntı yok. Aktarma tünelinin çok yüksek olmaması ortadaki üçüncü yetişkinin yolculuklarını rahatlatan bir güzellik.

 

Ve bagaj!

 

Üzgünüm Leyla! Ford Focus’un bagajı ne hacim ne de biçim açısından yeterli. 316 litrelik bagaj sınıf standartlarında rekabetin oldukça gerisinde. Hatta bir alt sınıftan Honda Jazz, Hyundai i20 ve hatta yeni Fiesta’nın (318 l) bagajı bile Ford Focus’un bagajından büyük!

 

Üstelik yüksek eşik yüklemeyi zorlaştırdığı gibi arka koltukların sırtlığı yatırıldığında tamamen düz bir zemin elde etmek de olası değil. 

 

Oynar zemin, gizli bölme, Skoda’vari pratik oyuncaklar gibi tatlılıklar da aramayın boşuna. Kısaca, kullanışlılık açısından da “Bir dahaki sefere inşallah!” diyoruz. Nitekim yeni Fiesta güzel ipuçlarını verdi bile.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans