yukarı

Ford Focus İç Mekân

Ford Focus'un önemli mesafe kat ettiği bir diğer husus kokpit tasarımı. Eski Focus makyajla kronik düğme karmaşasını çözmüştü ama bu yeni sayfa gündemi pek güzel yakalamış. Asimetrik hava girişlerinden de kurtulmuşuz ki daha ne isteriz!

 

Doğru yerini bulmuş bilgi ve eğlence ekranı, daha yalın, ince ama modern panel tasarımı, incelerek dizlere daha çok yer açan orta konsol ilk dikkat çekenler. Yeni havalandırma kumandalarının altındaki opsiyonel kablosuz şarj ünitesi çok kullanışlı bir göz aynı zamanda. 

 

Malzeme ve işçilik kalitesinde de VW Golf ve Peugeot 308'e hiç olmadığı kadar yakın Ford Focus. Özellikle üst kısımlardaki yumuşak plastikler başarılı. Nesiller sonra nihayet çoğu detayda doğrulara imza atarak, öyle aman aman bir heyecan yaşatmasa da kesinlikle iyi hissettiriyor yeni Focus. Bkz. Golf'ün yıllardır yaptığı şey.

 

Standart bilgi ve eğlence ekranı iyi hoş ama 4,2 inçlik boyut biraz ezik kalıyor afedersiniz. Bu da bizi ister istemez Titanium'daki 8 inçlik ekrana götürüyor ki menü kolaylığı ve tepki hızıyla başarılı bir sistem olan SYNC fena iş çıkarmıyor. Peki en iyisi mi? Fiyatına göre, belki. Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı desteği olması ayrıca güzel. Dokunmatik ekran kesmezse sesli komut özelliğini de kullanabilirsiniz.

 

Daha fazla kolaylık ve keyif için para harcamak isterseniz, menüdeki Head-up Display (göz hizasına gösterge paneli bilgilerini yansıtma şeysi) ve B&O premium ses sistemi taze ve lezzetli.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Büyüyen boyutlar ve uzayan aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası mesafe) iç hacme, özellikle arka diz mesafesine hissedilir şekilde yansımış. 

 

Öndeki geniş hacim ve standart bel destekleriyle iki yetişkinin çok rahat edeceği kesin. Ford Focus’ta doğru ve keyifli bir sürüş pozisyonu bulmak da çok kolay. 

 

El freninde elektrikli sisteme geçmekle yetinmeyip otomatik şanzımanda vites kolunu ortadan kaldırmış yeni Focus. Sonuç: Daralan orta konsol, açılan bacaklar.

 

Dokunmatik ekran sağolsun, daha az kumanda ve düğme kullanılması eşya gözlerine daha fazla alan açmış. Kapı içi cepler ve torpido biraz daha geniş olabilirdi gerçi. Dokunmatik ekrana rağmen fiziki havalandırma kumandalarının korunmuş olması Ford Focus'un Peugeot 308'in düştüğü hataya düşmediğinin kanıtı.

 

Asıl güzel haber arkada da iki yetişkinin kompakt sınıftaki en rahat yolculuklardan birini yapıyor olması. Kapılar daha geniş açılsa iyiydi ama bir kez oturunca, Skoda Octavia dışında Focus'un kendini kötü hissedeceği bir rakip gelmiyor aklımıza. 

 

Cömert diz mesafesini bir kez daha övelim ve hatta sürücü şahıs koltuğunu kaldırırsa ayakları daha da uzatabildiğinizi belirtelim. Baş mesafesi de dışarıdan hissettirdiğinden daha başarılı. Aktarma tünelinin alçak oluşu ortadaki üçüncü şahsın (çocuk olsa daha iyi) bacaklarını rahatlatan bir güzellik.

 

 

Ve bagaj!

 

Eski Ford Focus’un bagajı hacim ve biçim açısından öyle bir fiyaskoydu ki yeni Ford Focus Hatchback'in 375 litrelik bagajı bize çok iyi geldi. Bu tabii ki Leon/Golf'ün 380 lt, Peugeot 308'in 420 lt. bagajlı olduğu bir devirde devrim sayılmaz. Yine de küçük aile kullanımı için kabul edilebilir ve idare eder bir büyüklük.

 

Üstelik bagajın daha geniş ağzı yükleme işlemlerini, kullanışlı şekli bavulları sığdırmayı kolaylaştırıyor. Zemin yüksekliği ayarlayabilme opsiyonu da yükleme eşiğini küçültmek açısından faydalı bir eser. Lakin, B&O ses sistemini seçerseniz, zemin altındaki subwoofer o şansı elinizden alıyor. Bu opsiyonla bagaj hacmi 341 litreye düşüyor, bilesiniz.

 

Ford Focus Sedan ise 511 litre bagajıyla emrinize ve ailenize amade. Ama nedense hatchback, sedan ve station wagon seçenekler içinde en sıradan arka kısım (dışardan bakınca) Focus Sedan'da gibi geliyor bize. Zevk ve ihtiyaç meseli tabii.

 

Daha çok bagajı illa da Focus'ta isteyenler, kendilerini 575 iltre bagajlı station wagon Ford Focus'un kollarına bırakabilirler.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans