yukarı

Ford Fiesta İç Mekân

Ford Fiesta’nın asıl yeni olduğu yer kabin. Biraz yüksek de olsa harika bir sürüş pozisyonu bulmak an meselesi. Ön panel tamamen ve neredeyse her bakımdan ileri adımlarla değişmiş bulunuyor. 

 

Orta konsolun tepesindeki bilgi ve eğlence sistemi giriş seviyesinde (Trend) 4.2 inçlik vasat ötesi ekranla yetinse de parayla saadet geliyor ve 8 inçlik dokunmatik ekran geçmişi unutturuyor. 

 

Bu ekranla gelen Sync 3 sistemi türünün en iyisi (mesela VW Polo) değil belki ama hem işleyişi hem de Apple CarPlay ve Android Auto uyumuyla başarılı. Başlıca fonksiyonlar için kısayol tuşlarının olması da sevdiğimiz hareketlerden. 

 

Eski Fiesta’nın kumanda karmaşasının çözülmüş olması da ergonomi diye pırpır eden yürekleri ferahlatan bir gelişme. Nihayet Ford! 

 

Yalnız bu sefer de direksiyonda bir düğme bolluğu var. İlk bakışta acaba her şey mi direksiyondan kumandalı mı diye düşünüyor insan.

 

Kalite anlamında çoğu bölüm fazlasıyla aşama kaydetmiş ve yumuşak plastikler iyi işçilikle birleştirilmiş. Ama en çok muhatap olunan kapı tutma yerindeki plastiğin manasızca düşük kalitesi hayret verici. VW Polo toplam kalitede bir kez daha ve hâlâ ve yine önde. 

 

Ama paraya kıymaya niyetlenirseniz, Ford Fiesta’nın sınıfının sınırlarını zorlayan teknoloji opsiyonları olduğunu unutmayın. Desek bile, geri görüş kamerasının alt donanımlarda olmamasını kabul etmiyoruz.

 

 

Hacim - Kullanışlılık

 

Ford Fiesta’nın kabin ebatları bir öncekiyle aynı kalmış maalesef. Ön sırada genişlikler mevsim normallerinde seyrediyor, panoramik tavan yoksa uzun boylular için bile genelde sıkıntı yok. 

 

Saklama alanları pek geniş olmasa da yeterli sayıda, torpido iidare eder, kapı içi ceplerde ancak küçük şişelere yer var.

 

Arkadaki yetişkinleriyse pek de rahat ettiremiyor Fiesta. 1.80’lik biri için arkadaki diz mesafesi doyma sınırında. Ford’un dediğine bakılırsa arka diz mesafesi 16 mm artmış. Baş mesafesinin sınırı ondan da yakın. Cam tavanın baş mesafesini daha da kötüleştirdiği aklınızda olsun.

 

Bu ebatlar Fiesta’nın sınıfı açısından normal sayılsa bile, Polo - Ibiza - Fabia üçlüsü net bir şekilde ondan daha başarılı. 

 

Ford Fiesta 292 litreyle iyi bir bagaj hacmi sunuyor. Ama opsiyonel yükseklik ayarlı zemininiz yoksa, kullanışsız bir yükleme eşiğiniz var demektir. Arka koltuk sırtlıklarını (40/60) yatırınca basamaklı bir zemin oluşması da “kullanışlılık” konusunda Ford Fiesta’nın zayıf halkalarından biri. 

 

Madem model değişti, keşke iç hacimde daha kayda değer değişiklikler olsaydı diye hayıflanmadık değil. “Yoksa bu sıkı bir elden geçirme mi?” diye düşünmeden edemiyor insan…

Giriş Sürüş - Konfor - Performans