yukarı

Ford EcoSport İç Mekân

Bize gelmeden önceki geçmişini tarihin tozlu sayfalarında bırakmış Ford EcoSport. Kabine girince "Ben EcoSport'a bakacaktım, neden Fiesta'dayım!.." gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Zira, zamanı yakalamanın yolunu Fiesta'nın kokpitini ödünç almakta bulmuş EcoSport. 

 

Çok da iyi yapmış. Düğme çorbasından ve o düğmelerin arasındaki küçük, demode ekrandan kurtulmuş olmak bile EcoSport'a yeter. Ama yetmemiş, malzeme kalitesi de ergonomi de büyük aşama kaydetmiş. İyi ki varsın Fiesta!


Ford EcoSport'un kokpiti Fiesta'dan tanıdık_arabazzi.com
 

Menü işleyişi ve tepki hızıyla başarılı 8 inçlik dokunmatik ekran göz hizasında, ideal konumunda. Yani ekrana dokunacağım diye hasbelkader sürmeniz gerekmiyor. Dokunmak istemezseniz de Türkçe sesli komut sistemi basit komutlarınızı algılıyor. 

 

Tek donanım ST-Line olunca standart güzelliklerin listesi de uzun oluyor. Mesela SYNC3 bilgi ve eğlence sisteminde Apple CarPlay ve Android Auto desteği mevcut. Ki bu fiyat seviyesinde ender bulunur bu arkadaşlar. 

 

Soğutmalı torpido ya da "acil durum yardımı" gibi faydalı eserlerle dolu listedeki bizce en önemli eksik, standart donanımda olmayan geri görüş kamerası. Geri görüş kamerasının ısıtmalı ön koltuklarla aynı opsiyon paketinde olması, arabazzi gözüyle vallahi de kabul edilemez!  

 

Koltuklar süet ve deri karışımı. Hem koltuklar hem direksiyonda bulunan kırmızı dikişler de hoş bir dokunuş olmuş. Ruhunuzu gıdasız bırakmak istemeyen Ford EcoSport'ta 10 hoparlörlü Bang & Olufsen ses sistemi bulunuyor. Ancak küçük bir ayrıntı var, kendisi opsiyonel. Olsun, 7 hoparlörlü sistemimiz de hiç fena sayılmaz.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Biraz dar koltuklara rağmen EcoSport’un ön sırası yeterince geniş ve yüksek tavan sağolsun, havadar. Yüksek yapı sayesinde iniş binişler ve yola hakim bir pozisyon bulmak çok kolay.

 

Saklama alanları, cepler ve gözlerin miktar ve boyutu şımartmasa da kararında. Birinciliği büyük şişeler ağırlayabilen ön kapı ceplerine veriyoruz.Ford EcoSport'un arka koltukları iki büyük, bir küçük insan için kullanışlı_arabazzi.com

 

Arka koltuklar iki büyük, bir küçük insan için kullanışlı diyebiliriz. Diz mesafesi takdir toplarken, üç yetişkinin dar bir arabada olduklarını anlaması çok uzun sürmeyecektir. Hatırlatalım, eski Fiesta'nın omuzları üzerinde yükseliyor EcoSport.

 

Gelelim EcoSport’un bol sürprizli bagajına! Bagaj kapağının nereden açılacağını bulmakta zorlananlara bir ipucu: Işığı takip edin! EcoSport’un bagaj kapağı stop lambasından açılıyor. Daha doğrusu "bagaj kapısı"... Zira kendisi yukarı değil yana doğru açılıyor. 

 

Özellikle şehir içi kaldırımlarda peşpeşe park durumlarını düşündüğümüzde, kapıyı açıp bagajdan eşyaları almak için epey alengirli pozisyonlar denemeniz gerekebilir. Değişik ama arkada 1 metrelik bir boşluk gerektirdiği için çoğunlukla kullanışsız bir özellik. Tıpkı geniş arka tamponun sizi bagajdan uzak tutması gibi. Dipteki eşyaları çıkarmak için bizi aramayın, telefona çıkmayız. 


Ford EcoSport'un sürprizli bagajı_arabazzi.com
 

Bu sürprizli bagajın hacmi 356 litreyle kompakt bir hatchback boyutlarına yakın. Arka koltukların katlanmasıyla 1238 litreye kadar çıkıyor. Konfor ve kullanışlılıkta en dişli rakipler Citroen C3 Aircross ve Renault Captur, sırasıyla 410 ve 455 litrelik bagajlarıyla EcoSport'u geride bırakıyor.

 

Buna karşın, Ford EcoSport'un 2 seviyeli bir bagaj zemini ağır eşyaların birbirini ezmemesi açısından kullanışlı. Yenildik ama ezilmedik durumları...

Giriş Sürüş - Konfor - Performans