yukarı

Fiat 500X İç Mekân

500’ün keyifli retro tasarımını kendi bünyesinde kullanmakla yetinmemiş Fiat 500X. Bunu çoğu Fiat modelinden (500 dahil) daha yüksek bir malzeme ve işçilik kalitesiyle yapmış. 

 

Yine de şansınızı zorlayıp alt kısımları yoklamaya başlarsanız kalite de az bir miktar irtifa kaybetmiyor değil. Ama sorun edecek bir durum yok, Fiat’ın zirvesindeyiz.


Fiat 500X'in kokpiti_arabazzi.com
 

Kumanda elemanları, düğmeleri, kapı kolları ve gövde renginde kaplamalarıyla gayet pozitif bir ortam 500X’in içi. Tabii bunu yaparken bir Mini Countryman kadar her detayda “tasarım” bir noktaya götürmemiş işi Fiat. 

 

Pop Plus ile macera vurgulu Cross donanımlar arasındaki fark, kaplama ve koltuklardaki renkli kısımların Cross ve Cross+’ta mat krom ve alüminyum detaylara dönüşmesi. 

 

Bilgi-eğlence sistemi kullanım ve menü zenginliği açısından fena olmasa da 5 inçlik ekran güncel standartlardan küçük. Aynı şekilde, küçük tasarlanan dijital-analog karması gösterge panelini okumak da çok kolay sayılmaz.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Fiat 500X saklama alanları, cepleri ve çift torpidosuyla beklentiden fazlasını sunuyor ama… kabin geneli değişkenlik anlamında bir 500L düzeyinde de değil. Geriye doğru daralarak giden pencereler de geri görüşü bir miktar kısıtlıyor maalesef.  

 

Arkada baş mesafesi ortalamalarda olsa da uzun boylu yolcuların dizleri ön koltuklarla samimi bir ilişki yaşamaya aday. Bu fiyata daha fazla hacim isterseniz kimse sizi suçlayamaz. Ön taraf ise fazlasıyla geniş ve ferah. 

350 litrelik bir bagaj sıradan bir hatchback bagajı boyutlarında. Çok yüksek olmayan yükleme eşiği pek sorun yaratmasa da yine 500L’deki katlar, bölmeler gibi pratik oyuncaklardan yoksun.  

İsim vermek gibi olmasın, Renault Captur, Skoda Karoq ve Seat Arona gibi rakipler hacim konusunda selektör yapa yapa geliyor. Fiat kendince haklı sebeplerle 500L’yi işaret edebilir ama bu devirde MPV kasaların da işi zor be kardeşim...

Giriş Sürüş - Konfor - Performans