yukarı

Citroen C3 İç Mekân

Diktörgenler, diktörgenler, köşeleri yuvarlatılmış diktörgenler... Otomotiv tasarım kalıplarını hırpalamaya kararlı Citroen, iç mekâna da başka bir kafayla bakmış. C3’ün gösterge panelinden havalandırma yuvalarına, kapı içi baskı motiflerden direksiyon kumandalarına dört yanı diktörgenlerle donatılmış. 

 

Kendi klişelerinde körleşmiş nice markanın Citroen dünyasına (ve diğer fransızlara) göz atmasında sayısız yarar var. Bu arada, C3’ün hakkını verip monotonluğu kırmak için, bizce iç mekânda da üst donanımlar tercih edilmeli.

Citroen C3 iç mekanı

 

Citroen C3’ün zevke göre özelleştirilebilen, rahatlatıcı ambiyanslı kabininde koltuklar hem keyifli hem de doku ve tasarım anlamında başarılı. Valiz kayışı şeklindeki kapı kolları da en başlarda anılıp tebrik edilmeyi hak ediyor. Kapı içi cepler, gözler, bardaklıklar ve geniş torpido da 10 üzerinden 8 alır. 

 

Opsiyonel 7 inçlik dokunmatik ekran yazılım, tepki ya da menüleriyle ışıldamasa da genel özellikleri tatminkâr. Mirror Screen sistemiyle akıllı telefonunuza bu ekrandan kumanda edebilmeniz de güzel. 

 

Citroen C3’ün asıl yıldızı en üst ‘Shine’ donanımıyla gelen Connected Cam. İç dikiz aynasının önüne yerleştirilmiş bu geniş açılı HD kamera türünün ilk örneği. 

 

Connected Cam ile hem fotoğraflar hem de maksimum 1 dakikalık videolar çekip sosyal ağlardan paylaşabiliyorsunuz. Konum belirleme özelliğiyle park ettiğiniz yeri hatırlatmak ve (Allah korusun) kaza sürecini öncesi ve sonrasıyla kaydetmek gibi takdirlik yeniliklere sahip Citroen C3.

 

Biraz da eksiler… Ön kol dayamanın standart olmayışı bir garip. Tepede sunroof varsa arka baş mesafesi fena, diz mesafesi de vasatlarda dolaşıyor. Hatta ne gariptir ki diz mesafesi eski Citroen C3’e göre 2 cm kısalmış! 

 

Plastik kalitesi de tasarım başarısına çoğu yerde eşlik edemiyor ve kapıların üst kısmındaki sert plastikler çizilmeye açık. 

 

300 litrelik hacmiyle bagaj gayet başarılı ama yükleme eşiğinin yüksek olması sıkıntı. Ayrıca arka koltuklar yatırıldığında düz bir zemin elde edemiyorsunuz. Buna karşın bagajın geniş girişi ve şekli kullanışlı.   

Giriş Sürüş - Konfor - Performans