yukarı

BMW X5 (2013-18) İç Mekân

BMW X5’in sedanımsı kabin tasarımının heyecan uyandırdığı ya da çok farklı hissettirdiği söylenemez. 

 

Yeni 5 Serisi bile çok farklı bir tasarım çizgisine geçmediğine göre, geleceğe de çok umut bağlamayın. Gerçi insan BMW’nin kendine has kokpit tarzını sevdi mi de tam seviyor! 

 

Sürüş pozisyonunu ayarlamanız için bol seçenek var X5’te. Koltuklar yan destek ve konfor konusunda fevkalade. 

 

Kumandaların ergonomisine iDrive yönetimindeki geniş bilgi ve eğlence ekranı eklenince manzara daha da güzelleşiyor. Görüş açılarının baya başarılı olması da hakikatin diğer yüzü. 

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Arka koltuklardaki diz ve baş mesafesiyse en mutlu günlerini yaşıyor. Diğer bir deyişle, arka sırada üç yetişkinin en rahat ettiği arabalardan biri BMW X5.

 

Diğerlerinden daha yüksek olmayan orta koltuğa ve düz zemine ayrıca teşekkür ediyoruz. Bir de o koltuklar ileri geri kaysaydı da sırtları yatsaydı da!.. Neyse neyse. 

 

Kapı içi cepler bir BMW’de hiç olmadığı kadar geniş muhtemelen. Diğer gözler, bölmeler de aile kullanımına uygun olarak büyümüş durumda. 

 

650 litrelik bagajıyla da, çift yönlü açılan ikili bagaj kapağıyla da eskisinden çok daha pratik BMW X5. Boy uzaması sanki en çok bagaja yaramış gibi.

 

Hibrit versiyon xDrive40e’deki pillerin bagaj hacminden yediğini atlamayalım aman! Zaten aramızda kalsın, tasarruf-fiyat denklemiyle de pek manalı bir seçenek değil kendisi.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans