yukarı

BMW 5 Serisi İç Mekân

İstediğiniz kadar kurcalayın… BMW 5 Serisi’nin kabininde kalitesiz bir plastik parçası ya da işçilik detayı bulmak mümkün değil.

 

Deri, alüminyum ve parlak kaplamaların cömertçe kullanıldığı kabin, bir önceki 5 Serisi’ne kıyasla oldukça şık ve modern. Sayısız ahşap - piyano kaplama - deri kombinasyonuyla lüksün derecesini ayarlamak bütçenize kalmış.

 

BMW 5 Serisi’nin klasik ama güncel ve formda gözüküyor. Kullanım kolaylığı ve ergonomi anlamında da 10 numara, 5 yıldız veriyoruz BMW 5 Serisi’ne.

 

Lakin, Mercedes E Sınıfı’nın karizmatik konsol tasarımı ve toplam kalitesinin yarattığı baş dördürücü havadan da mahrum doğrusu bizim Number 5. 

 

Yine de ince hatları ve sürücüye dönük ön konsoluyla 5 Serisi’nin E Sınıfı’ndan daha dinamik ve daha sportif hissettirdiğini söylemek gerek. Kısacası iki markanın dış görünüşteki ayrışması içeride de aynen devam ediyor.

 

 

Bilgi ve eğlence sistemi

 

Yeni iDrive bilgi-eğlence sistemi menü ve tepkileriyle her zamankinden başarılı. 10,25 inçlik geniş ekran (8,8” standart) dokunmatik olmakla kalmıyor, el hareketlerine de (opsiyonel) duyarlı. 

 

Gerçi, ekranın önünde el sallayarak sesi açıp kısmak bize çok havalı gelmedi ama yaşlılığımıza verin! İşte, süper kullanışlı çevirmeli kumanda da vites kolunun yanında duruyor!

 

Sürücünün karşısındaki gösterge paneli de analogdan dijitale dönmüş durumda. Audi’nin "sanal kokpit"i sağolsun, görünümü zevke göre ayarlanan dijital göstergeler standart hale gelmeye başladı bile. Belki nerede olduklarını unutursunuz diye krom çerçeveler koymayı da ihmal etmemiş BMW, rahat olun!

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön koltuklarda zaten dükkan sizin. Sürüş pozisyonu, koltuklar ve direksiyonun yerleşimi 5 Serisi’nden daha küçük bir araba kullanıyormuş hissi yaşatıyor. Ki bu gayet keyifli bir şey.

 

Görüş anlamında da gayet başarılı 5 Serisi’ndeki tek soruncuk, öndeki sütunun çapraz görüşü bir miktar kısıtlaması.

 

Kapı içi cepleri, gözler, kol dayamanın altındaki bölüm ve geniş torpido gözü, daha fazlasını aratmıyor. Arka kapı ceplerine bile litrelik şişe sığdırmak mümkün. 

 

Hacim anlamında BMW 5 Serisi’nin arka sırası özellikle başarılı. O kadar ki diz mesafesi bir 7 Serisi ihtiyacını gereksiz kılacak ölçülerde. Uzat ayakları patron! 

 

Baş mesafesi de uzun boylular için bile “daha ne olsun” dedirtiyor. Tek mesele, zemindeki yüksek tünel ve minderin üçüncü şahsın hayatını hafiften zorlaştırması. 

 

 

Bagaj özellikleri

 

530 litrelik bagaj garip bir şekilde 7 Serisi’nden bile büyük. Kapağın açılışı geniş eşyalar yüklemeyi kolaylaştırıyor ama zeminin iki yanındaki tümsekler çok kullanışlı sayılmaz. 

 

Ayrıca zemin yüksekliği ayarlanamıyor, yani eşikle düz bir zemin elde etmek mümkün değil. Mercedes E Sınıfı’nın bagajı belki sadece 10 l daha geniş ama şekil itibariyle daha kullanışlı.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans