yukarı

Audi Q7 İç Mekân

Audi modellerinin kokpit sadeliği son yıllarda hayranlık verici bir hal almaya başladı. Sadelik uğruna az özellik sunulsa neyse de milyonlarca donanım ve teknolojiyi bu kadar az elemanın altında toplamak, hem de bunu ergonomiden taviz vermeden becermek takdirlik.

 

Malzeme kalitesi konusunda tüm tereddütlerden uzak Audi Q7. Neresini yoklasanız, sıkıştırsanız, kurcalasanız kalite akıyor. Kendi sınıfında “Bu kadar para verdim şu plastiğe bak” cümlesini en zor kuracağınız model bizce Q7.

 

Ön paneli boydan boya kaplayan hava girişi, estirmekle tatlı tatlı havalandırmak arasında seçenekler sunuyor. Seçilen ısı derecesini çevirmeli düğmenin ekranında göstermesi Audi’nin arayüz tasarımındaki detay başarılarından.

 

 

Bilgi ve eğlence sistemi

 

Üstteki katlanır bilgi ve eğlence ekranını dokunmatik ped ya da çevirmeli kumandadan yönetebilirsiniz. MMI sistemi türünün en iyilerinden ve inanmazsınız, geri görüş kamerası bile standart! Yine de bir şüphe var içimizde…

 

Ama en cazip oyuncak, bizce paraya kıymanızı kesinlikle hak eden sanal kokpit. Her Audi’de tekrarlıyoruz ama klasik gösterge panelinin yerini alan HD bir ekran bu.

 

Bolca görüntüleme seçeneği sunan bu “virtual cockpit”, menüleri ve işleyişiyle VW grubunun tüm rakiplere attığı gol diyebiliriz.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ölçülerdeki ufak küçülmeye rağmen, ikinci koltuk sırasında eskisinden daha fazla baş ve diz mesafesi sunuyor Audi Q7. Üç yetişkinin bacakları ve kafalarıyla birlikte en rahat yolculuk edeceği arka sıralardan biri Q7’de olsa gerek.

 

Üstelik üç koltuğu da birbirinden bağımsız ileri geri kaydırabiliyorsunuz.

 

Opsiyonel üçüncü koltuk sırası ise, orta boylular sığabilse bile, iki çocuğun daha mutlu olacağı bir bölüm. En arka sıraya geçişin pek öyle kolay olmadığını biliniz. Arka koltuğu kaydır, katla, kaldır… çok da pratik sayılmaz.

 

Kapı içi cepler, gözler, bölmeler yeterince geniş ve hacimli. Bu boyutta bir SUV’den, özellikle kol dayamanın altında daha fazlasını beklerdik gerçi. Yeni Land Rover Discovery geldi aklımıza, nedense... Üçüncü koltuk sırasında da Discovery daha başarılı. Tabii kullanacaksanız. Gerisinde, Audi is the winner.

 

 

Bagaj özellikleri

 

Bagaj nasıl derseniz, “890 litre, daha ne olsun!” deriz. Kıyas gerekirse, BMW X5 ve Mercedes GLE’nin çok, Volvo XC90’ın az ilerisinde ama Land Rover Discovery’nin bir miktar gerisinde bu bagaj.

 

İkinci koltuk sırasını da katladınız ve Audi Q7 hangarına hoş geldiniz! Üstelik yükleme eşiği yok, zemin düz ve bagaj şeklen kullanışlı. Yüklenir!

Giriş Sürüş - Konfor - Performans