yukarı

Audi Q5 İç Mekân

Audi Q5’in gerçekten değiştiği yer, teknik altyapıyla birlikte, iç mekân tasarımı. Sadeliği ve ibretlik ergonomisiyle öne çıkan bu kabin, günümüzün zevkini yakalamış durumda.

 

Üretimini Avrupa’dan Meksika’ya kaydırmasına rağmen Audi Q5’in kabininde en ufak bir işçilik sorunu görünmüyor. Malzeme kalitesinde kusur bulma çalışması da boşa giden enerji.

 

Yeni A4 ve A5’i de hatırlatan sürüş mahali “İşte ben herkesin aradığını buldum” der gibi. Tonla özelliği bu kadar kumandanın altında toplaması Audi’nin son dönemde zirve yapan meziyetlerinden.

 

Bilgi ve eğlence sistemi

 

Standart donanımla gelen bilgi-eğlence ekranının büyüklüğü tatmin edici olmasa da kaçınılmaz ve kaçırılmaz bir opsiyon durumu fazlasıyla kurtarıyor… Sanal Kokpit.   

 

İlk olarak Audi TT’de tanıştığımız 12.3 inçlik bu ekran klasik gösterge panelinin yerini alıyor. Sürücünün tam karşısındaki bu HD ekran, sonsuz gösterge seçeneklerinden 3D navigasyona pek çok havalı özellik barındırıyor. Tek ekranda yol bilgisayarı, ‘infotainment’ ve navigasyon. Hiç fena değil.

 

Orta konsolda, vites kolunun önündeki çevirmeli düğme ve opsiyonel dokunmatik ped MMI sisteminin kumanda elemanları. Parmakla yazılan harf ve rakamları algılayan bu pedi adres ve telefon numarası bulmakta kullanmak mümkün. Biz yine de düğmeyle idare etsek olur gibi geldi.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön tarafı gayet geniş, ferah ve kullanışlı Audi Q5’te kapı içi cepler, gözler, bardaklıklar ve torpido yeterli büyüklükte. Yine de bu konularda daha iyisine rastlamak - mesela Skoda ya da Land Rover’da - günümüzde çok da zor değil.

 

Arka koltuklarda iki yetişkin için ziyadesiyle yeterli diz ve baş mesafesi mevcut. Yalnız ortadaki yolcu için aynı derecede iyimser olamıyoruz. Zemindeki yüksek tünel bir yana, ortadaki minder de daha küçük. "Hadi çocuğum, sen geç ortaya"... İleri geri kayan ve sırtlığı yatan arka koltuklar da Q7’nin aksine standart değil. 

 

550 litrelik bagaj hacim ve şekil anlamında fena değil. Yine de VW Tiguan’ın bagajının 615 l olduğunu hatırlatıp “Kodiaq’ın bagajı” gibi konulara girmeden devam edelim. Bagaj girişinde kısa da olsa bir yükleme eşiği var ve zemin yüksekliği ayarlanamıyor. Yani Q5, Audi’nin kullanışlılık şovu yaptığı model sayılmaz.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans