yukarı

Audi A5 Sportback İç Mekân

Vandırful!.. Audi A4 ile aynı tasarımı paylaşmasına rağmen, Audi A5’in kabini hiç de sıradan görünmüyor. Zira A4’ün kabini, sınıfının en ateşlisi olmasa da en kaliteli iç mekânı.

 

Özetle, minimalist ve elit tasarımıyla Audi A5 rakiplerini hırpalıyor ama kokpitte biraz daha sportif dokunuşlara "hayır" der miydik? Demezdik.

 

A4’ten daha alçak sürüş pozisyonu dışında aynı lüks, aynı kusursuz işçilik ve aynı kalite hakim Audi A5’in kabinine. Üstüne bir de sonsuz özelleştirme ve teknoloji opsiyonlarını ekleyebiliriz. Herhalde bu ekstraların sağlam bir yatırım gerektirdiğini belirtmemize gerek yoktur.

 

"En kıyak opsiyonlar neler?" derseniz, 12,3 inçlik Virtual Cockpit ve 8,3 inçlik geniş bilgi ve eğlence ekranı deriz. Klasik gösterge panelininin yerini alan bu büyük HD ekranı ister dijital gösterge paneli niyetine kullanın, ister 3D navigasyonun tadını çıkarın.

 

MMI Touch bilgi ve eğlence sistemi de kullanım kolaylığı, menülerin netliği ve hızıyla türünün en iyilerinden.

 

Aklımıza gelmişken, bu boyut ve fiyatta bir modelin geri görüş kamerasını standart sunmaması akıl alır şey değil. Bırakın Audi A5’i, bu devirde herhangi bir arabanın geri görüş kamerasız olması ve hatta bundan ekstra para kazanmaya çalışması akıl almaz bir durum.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Audi A5’in ön tarafında hacim anlamında hiçbir sıkıntı yaşanmazken kapı içi cepleri, gözler ve saklama alanları kullanışlı hacimleriyle bir coupe’den fazlasına sahip.

 

Arka sırada diz mesafesi “okey” olmakla beraber, özellikle Coupé’de yetişkinlerin kafası tavanla sıcak bir ilişki içinde. A5 Sportback’te durum biraz daha iyi ama BMW 4 Serisi Gran Coupé arka sırada daha başarılı

 

Bagaj kısmı A5'in en güçlü olduğu bölümlerden. A5 Coupé’deki 465 litrelik bagaj çoğu normal sedanla yarışacak kapasitede. A5 Sportback’in 480 litrelik bagajı ise işi daha da ileri götürüp (liftback tarzı) geniş açılan kapağıyla A4’ün bile önüne geçiyor.  

Giriş Sürüş - Konfor - Performans