yukarı

Subaru XV İç Mekân

Tasarım anlamında daha modern bir çizgi tutturan 2. nesil Subaru XV, kabindeki malzeme kalitesi hakkında aldığı bütün eleştirileri silme yolunda önemli adımlar atmış.

 

Yeni konum zirve olmasa bile genel durum çok iyi. Ama taze rakiplerden Skoda Karoq toplamda biraz daha kaliteli hissettiriyor mesela. Çoğu yerdeki yumuşak plastikler bir yana, malzemelerin niteliği ve işçilik de yılları sorunsuz atlatacak kalitede.

 

Bir Peugeot 3008'den sonra kimine klasik gelebilecek kokpit sert, geometrik hatlara sahip. Bu tasarım kimine fazlaca "kırsal" gelebilir ama Subaru XV'yi sürüden ayıran detaylar bunlar. Ön panel ve koltukları çevreleyen turuncu dikişler genele hakim siyah renge çok gerekli bir canlılık katıyor.

 

Subaru dünyanın en korkunç medya sitelerine sahip olduğu için, Yeni Zelanda'dan size özel direksiyonu sağda kokpit fotoğrafı getirttik. Pek fark göremiyoruz gerçi, ya siz?

 

Makyajlı Subaru XV kokpit tasarımı

 

Kumandaların azlığı, büyüklüğü ve ergonomik sadelik XV’nin kolay kullanılır, dikkat dağıtmayan bir araba olmasını sağlıyor. 

 

Yeni 8 inçlik bilgi ve eğlence ekranı hem menüleri hem işleyiş hızıyla birçok vatandaşından başarılı. Apple Car Play ve Android Auto uyumlu oluşu ayrıca güzel ama işletim sistemi bir "VW Group" seviyesinde sayılmaz.

 

Onun üstündeki renkli ekranda ise sürüş destek sistemlerinden tırmanma açılarına, havalandırmadan çekiş detaylarına aracın o anki genel durumu hakkında bilgilere ulaşmak mümkün. 

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön tarafta rahat bir pozisyon bulmak her boydan sürücü ve yolcu için kolay. Koltuklar sportif görünse de aslında oldukça konforlu. Gerçek deri koltuklar kolay bulunmayan bir imtiyaz malum.

 

Büyük gözler, ortalama büyüklükte cepler ve bardaklıklar Subaru XV'yi lider olmasa da oldukça kullanışlı yapıyor.

 

Arka sıra, diz mesafesi ve üç yetişkinlik genişliğiyle alkışları topluyor. Tek sıkıntı, sunroof'lu durumlarda baş mesafesinin kısıtlanması. Ama arka kadroyu uzun boylulardan kurmadığınız sürece, Subaru XV uzun yola çıkan aileler dahil herkesi mutlu edecektir. 

 

Geniş açılan kapıların araca iniş binişleri kolaylaştırdığını da söylemeden geçmeyelim.
 

Bu boyutta ortalamanın epey altında kalan 385 litrelik bagaj ise tam bir hayal kırıklığı. Keşke Impreza'ya bu kadar sadık kalmasaymış XV. Yüksek yükleme eşiği ve zeminde yükseklik ayarından yoksun oluşu, XV'nin kullanışlılık puanlarını biraz daha tırpanlıyor. 

 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans