yukarı

Subaru Levorg İç Mekân

Levorg, Subaru’nun 90'larda takılmış kokpit tasarımlarından kurtulmuşa benziyor. Belki çok heyecan verici değil ama Subaru ruhunu iyi yansıtan, sağlam ve modern ön panel var karşımızda. 

 

Impreza esintileri de taşıyan Subaru Levorg kendine has bir kokpite sahip. Ön konsolun üstündeki eski moda grafikli iki bilgi ekranının fazlalığını saymazsak, zevke göre gayet sportif ve keyifli bir kokpit bu.

 

Özellikle üst kısımlardaki yumuşak plastiklerve tipik Japon arabası yumuşaklığında çalışan kumandalar kalite hissini artırıyor. Alt tarafta plastikler sertleşip ucuzlasa da Subaru Levorg, diğer tüm Subaru’lar gibi, zamana meydan okumak üzere üretilmiş.

 

Levorg’un ön panelinde kullanım açısından herhangi bir sorun yok. Hangi bilginin hangi ekranda olduğuna alışmak zaman alsa da büyük bilgi ekranı kullanım kolaylığıve etkinlik anlamında Subaru açısından bir devrim. Direksiyonun şekli ve ele iyi oturmasıysa sportif ortamı daha keyifli hale getiriyor.

 

Levorg’un teknoloji ve güvenlik donanımında da yok yokGeri görüş kamerası, kör nokta uyarısı, arka araç tespit sistemi ve arka koltukta USB girişi gibi donanımlar sınıfının güvenlik ve konfor çıtasını yukarı taşıyacak türden. Hem de Audi A1 fiyatına!!!

 

Subaru Levorg’un iç mekândaki bir diğer kozu, gerçek deriden, süper konforlu koltuklar. Bu devirde gerçek deri ve standart olarak ısıtmalı ön koltuklar bulmak kolay değil. Tabii bunlar hep maliyet hep maliyet. Arka sırada baş mesafesi gayet cömert, diz mesafesiyse sınıf ortalamalarında.

 

Legacy’nin station mirasının da katkılarıyla, Subaru Levorg 522 litrelik büyük ve kullanışlı bir bagaja sahip. Arka koltukları tek düğmeyle yatırıverince elde edilen 1446 litrelik hacim bir Skoda Octavia bagajından tabii ki daha küçük ama Volvo V60’ınki yanında büyük kalıyor.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans