yukarı

Toyota Corolla Sedan Sürüş Özellikleri

Mevcut C-HR ve RAV-4 ile paylaştığı modüler platformuyla yeni Toyota Corolla'nın burulma direnci, aynı ağırlıktaki merhum Auris'ten %60 daha yüksek

 

Yani, kilo almamış ama kasları, kemikleri güçlendirmiş bir Corolla var karşımızda. Alçalan ağırlık merkezinin de etkisiyle, zirvede olmasa bile, güncel rakipleriyle yarışır bir sürüş keyfine sahip Toyota Corolla.

 

Burada takdir edilmesi gerekenlerden biri de yeni Corolla'nın arkasında bağımsız süspansiyonların tercih edilmiş olması. Bu tercih Corolla'nın elini tutunma anlamında güçlendirmekle kalmıyor konfor ve güvenlikte de önemli artılar sağlıyor. Evet, bozuk yol konforunda neredeyse referans noktasına yükselmiş Toyota Corolla.

 

Aslında yüklü bir ek maliyet getiren bu yapı Focus ve Golf gibi rakipler tarafından ya terk edildi ya da sadece güçlü motor alternatifleriyle sunuluyor. 

 

Kısacası, görüntüsüne uygun olarak Toyota Corolla şimdi daha kıvrak, diri ve dinamik. Yok, "ben şehir içinde sakin sakin takılıyorum" diyenler için de Corolla'nın güzel bir haberi var. 

 

 

Hibritin faydaları

 

Aslında bu "Motor" bahsinin konusu ama Toyota Corolla'nın hibrit motoru sürüş karakterini doğrudan etkiliyor. Gaz pedalına haşin davranmamak koşuluyla, 3-4 km'lik bir menzilde, saatte 70 km hıza kadar elektrik enerjisiyle, benzinli motoru devreye sokmadan ilerliyor yeni Toyota Corolla. Bu da hem sessiz hem de süper ekonomik bir sürüş demek.

 

Bizim canımızı sıkan dur-kalk trafik, Corolla'nın Lityum-iyon bataryasının tam istediği şey aslında. Zira her frenlemede arka koltukların altındaki bu bataryayı şarj edip size rekor düşüklükte tüketim değerleriyle dönüyor Toyota Corolla Hybrid.

 

Gerçek hayatta 100 km'de 4,4 litre şehir içi tüketimi nasıl?.. Çok iyi. Açık yollarda 5,7 civarına yükselen tüketim de doğrusu hiç fena değil.

 

Amma ve lakin, güzergâhınız bol uzun yol ve dağ-bayır içeriyorsa, hibritin faydalarından pek de haberdar olmayabilirsiniz. Performanslı kullanımlarda 7,5 lt'ye yaklaşmak hiç sorun değil diyecektik ki "motor" bölümünde anlatacak bir şey kalmadı iyi mi!

 

Pardon pardon, olmaz mı...

 

 

Güvenlik

 

Doğrusunu isterseniz, modern güvenlik donanımı "Toyota Safety Sense" ile Toyota, yeni hibrit Corolla'dan yana koymuş tavrını. Artık anlayın siz Toyota ne demek istiyor...

 

Toyota Corolla Hybrid'de standart olan şerit takipadaptif hız sabitleme, otomatik yanan uzun farlar ve yaya/bisiklet algılayabilen ön çarpışma önleyici sistem, benzinli Corolla'nın zirvesi Passion'da standart, Flame donanımda opsiyonel. 

 

Neyse ki geri görüş kamerası en alt donanım hariç benzinli Corolla'larda da standart. Gerçi vasat bir geri görüs sistemi ama olsun, Like! 

"Takdir edilmesi gerekenlerden biri de arkada bağımsız süspansiyonların tercih edilmiş olması"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

12. geleneksel Corolla Şenlikleri'nde 1.8 hibrit motor posterleri süslerken, 1.6 lt. hacimli benzinli motor alt grup olarak sahnede.

 

1.8 lt. hibrit motor, benzinli ve elektrikli motorların işbirliğiyle toplam 122 hp güç üreterek 100 km/s hıza 11 saniyede çıkabiliyor. Bir Tesla performansı yok anlayacağınız:) Tüketim konusunu az yukarıda, "Hibiritin faydaları" kısmında işlemiştik, tekrar olmasın.

 

1.6 benzinli motorsa 132 hp ve 159 Nm'lik tatminkâr bir güce sahip. Manuel şanzımanda 0-100 km hızlanma süresi 9.7 sn iken, otomatik seçenek Multidrive S'te bu rakam 10.2 sn'ye çıkıyor. 

 

Düz vitesli Corolla Sedan 100 km'de ortalama 6 lt.lik bir tüketim tuttururken, otomatik 5,8 lt. ile daha iyi bir dereceye imza atmakta. 

 

2019 Toyota Corolla'da 6 ileri manuel şanzımanın yanı sıra, bir "Dynamic Shift CVT"görev alıyor. Dediklerine göre bu CVT, çok gelişmiş ve dinamik bir şanzımanmış.

 

Ama ne kadar gelişirse gelişsin bu dostumuz da performans/tüketim iddiasını korumak için yüksek devirleri zorladıkça kalıcı bir uğultuyla tırmalıyor kulakları. "Seven katlanır" diyelim, sadede gelelim.

İç Mekân Sonuç