yukarı

Toyota C-HR Sürüş Özellikleri

Acaba yolda da dışardan göründüğü kadar sportif mi Toyota C-HR? "Sportif" biraz abartılı olsa da kompakt bir SUV için oldukça kıvrak ve atak davranıyor C-HR. Boyutlarına göre, dinamik anlamda oldukça başarılı ve keyif verici bir model üretmiş Toyota.

 

Yola gayet sağlam tutunan Toyota C-HR, alçak ağırlık merkezi sayesinde dengesini kolay kolay kaybetmiyor. Sert sayılabilecek ayarlarının da etkisiyle virajları başarıyla alan 1.375 kg’lık C-HR, dışarıdan algılandığı gibi, olduğundan küçük ve hafif hissettiriyor.

 

Toyota C-HR sürüş özellikleri_arabazzi.com

 

Türkiye’de 1.2 benzinli motorla birlikte sunulan 4x4 opsiyonu bizce gereksiz. Çünkü normal kullanımda gücü çoğunlukla ön tekere yollayan sistem, ağırlığı artırdığı kadar (+85 kg) bir fayda sağlamıyor. İyi bir kış lastiği seti de muhtemelen aynı işi görecektir.

 

Sert süspansiyon ayarları dedik ama konforsuz, bozuk yollara teslim olup yolcusunu hırpalayan bir araba değil Toyota C-HR. Tam tersine, nefis bir yol tutuş/konfor denklemi kurmuş. Bu anlamda Seat Ateca ya da Audi Q2 gibi rakiplerinden daha konforlu olduğu söylenebilir.

 

Yandan hafif hafif gelen rüzgâr sesi dışında başarılı ses izolasyonu harika ön koltuklarla beraber C-HR’nin konforunu daha da yukarı taşıyor. Çok net bir şekilde Toyota, C-HR’nin tasarımı kadar yolcularının konforu için de özenmiş. 

"Nefis bir yol tutuş/konfor denklemi kurmuş C-HR. Seat Ateca ya da Audi Q2 gibi rakiplerinden daha konforlu olduğu söylenebilir"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Benzinli-elektrik motoru işbirliğiyle çalışan 1.8 hibrit C-HR, Prius’un bütün uzmanlığından faydalanıyor

 

Toyota C-HR ve meşhur hibrit motoru_arabazzi.com

 

Atak olmaktan çok tasarrufu hedefleyen 122 hp’lik bu motor - dizellerin yavaştan çıkışa doğru itildiği bir dünyada - ortalama 3.7 litrelik resmi tüketim değeriyle oldukça başarılı. Gerçek hayat tüketim değeri için, bunun üstüne bir-iki litre eklemeniz yerinde olur.

 

1.2 turbo benzinli de çekişi ve ataklığıyla takdirimizi kazanmadı değil. Sessizce hızlanan 116 hp/185 Nm’lik motor hem seri hem de tutumlu.

 

Manuel şanzımanı da hibrit C-HR’deki e-CVT’den kesinlikle daha keyifli. Sesi, devirlenmesi ya da tepkileriyle CVT şanzıman hiçbir zaman favorimiz olamadı gitti. 

 

Koreli hibritler Hyundai Ioniq ve Kia Niro’daki çift kavramalı otomatik şanzımanın meseleyi çok net çözdüğünü belirterek bu faslı da kapatalım.

İç Mekân Sonuç