yukarı

Toyota Auris Sürüş Özellikleri

İşte burada “iyi” biraz uzakta kalıyor. Kötü ya da güvensiz tabii ki değil ama kullanması oldukça sıkıcı bir araba Auris.

 

Her zaman ve her Toyota'da olduğu gibi, son Auris’i kullanmak kolay. Direksiyonun hafifliği şehir içinde hayatı kolaylaştırıyor. Ama yüksek hızlardaki tepkisizliği doğrusu baya bir bayıyor. 120 km hızla giderken, direksiyonla ön tekerler sanki dumanla haberleşiyor gibiler. Ara ara düzeltme yapıp boşluğu almak bir yerden sonra yormaya başlıyor.

 

Daha iyi yol tutuş için süspansiyonlar biraz sertleştirilmiş ama bu müdahale konforu azaltmış. Zorlamadıkça yol tutuş başarılı ama sürüşte eğlence bekliyorsanız sizi yan odaya alalım. 1.33 lt. benzinli ve 1.4 dizelde kullanılan burulma kirişli basit arka süspansiyonların konfordan epey çaldığını da biliniz. 

 

Her ne kadar beklentilerimizi aşağı çekmiş olsak da, Toyata Auris’in motorları ve özellikle CVT şanzımanı ne rafine ne de sessiz maalesef. Hele yüksek hızlarda motora eşlik eden yol ve rüzgâr sesi de insanı hiç yalnız bırakmışoryor!

"Toyata Auris’in motorları ve özellikle CVT şanzımanı ne rafine ne de sessiz maalesef"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

1.6 benzinli hariç, güçlü hissettirmekten uzak Toyota Auris'in motorları. 1.33’lük benzinli 99 beygiriyle yeterli gibi görünse de turbo ve tork eksikliği Auris’i ağırkanlı ve daha da sıkıcı yapıyor. 

 

Dizel 1.4 D-4D motorsa güçte olmasa bile tasarrufta haklı bir şöhrete sahip. Yine de ne 90 hp ne 205 Nm tork ne de 12,5 saniyelik hızlanma değerleri ilham verici. Zaten hibrit versiyonun yanında fiyatıyla da anlamsız kalıyor.

 

Gelelim Toyota Auris’in gerçekten güçlü olduğu hibrit motora. 1.8 litre nacimli benzinli motoruna eşlik eden elektrik motoruyla Toyota Auris Hybrid, ÖTV teşviğini de arkasına almış durumda. 136 beygirlik başarılı güce eşlik eden 142 Nm tork belki biraz zayıf ama 3,9 litrelik ortalama tüketim Auris Hybrid’i çok cazip hale getiriyor.

 

Şehir içi dur-kalklarda ve düşük süratlerde sadece elektrikli motorla idare eden sistemin tek eksiği kısa menzili. Zira klasik bir hibrit olan Auris Hybrid’in pilleri sadece motor çalışırken ya da frenlemeler esnasında doluyor. Gerçi plug-in teknolojisiyle de bu fiyatları yakalamak mümkün değil diyerek konuyu tatlıya bağlıyoruz.

 

Hayatının çoğunu şehir içinde geçiren Auris müşterileri için motor budur. Hibirti motorla gelen e-CVT otomatik şanzıman ise her zamanki gibi başarısız. Düşük hızlarda uyuşuk, hızlanma taleplerindeyse motoru manasızca bağırtıyor. 

 

Kia Niro ve Hyundai Ioniq hibrit motorda çift kavramalı otomatiklerin de mümkün olduğunu göstermemiş miydi?.. Evet.

İç Mekân Sonuç