yukarı

Renault Talisman Sürüş Özellikleri

Kontrol-Konfor dengesini şaşırtıcı bir şekilde başarıyla tutturan bir sedan Renault Talisman. Bu ebatlardan beklenmeyecek bir çeviklikte yön değiştirirken, hızlı virajlar gözünü zerre korkutmuyor.

 

Her türlü zeminde yüksek süspansiyon konforu zaten beklediğimiz bir şeydi. Ki 19 inçlik gereksiz büyük jantlardan kaçındığınız müddetçe, aynen beklediğimiz gibi Talisman.

 

Fakat olayın asıl koptuğu yerin ismi "4 Control". Direksiyon hareketlerini dört tekere belli ölçülerde yansıtan 4 Control, şehir içindeki düşük hızlarda arka tekerleri ters yönde hareket ettirerek dönüş açısını artırıyor. Bu da dar alanda daha kolay manevra yapmanızı sağlıyor. 

 

Yüksek hızlardaysa arka tekerler öndekilerle aynı yönde hareket etmeye başlıyor. Bu da özellikle virajlarda müthiş bir tutunma ve özgüven artışı demek. 

 

Süspansiyonları, direksiyonu ve motor tepkilerini yol durumu ve keyfinize göre ayarlamanızı sağlayan Multi-Sense (5 sürüş modu) ile birlikte para kıymaya değer bir teknoloji 4 Control. Keşke bu donanımlar (ve geri görüş kamerası!) giriş seviyesi olan Touch’da da mevcut olsaydı!

 

Ses izolasyonu anlamında da Renault Talisman'ın karnesine her hız ve yol koşulunda “Pek iyi” veriyoruz. 

"Olayın asıl koptuğu bir yer, direksiyon hareketlerini dört tekere belli ölçülerde yansıtan 4 Control"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Kurlardı, vergiydi derken, motor yelpazesi zaten zayıf olan Talisman'ın elinde kala kala 130 beygirlik dizel 1.6 dCi kaldı! 

 

Artık ne 110 ne 160'lık dizeller, ne de herhangi bir benzinli (1.618 cc'lik TCe, fazladan 18 cc'nin kurbanı!) mevcut değil Talisman'ın Türkiye menüsünde. Kriz utansın! 

 

Elimizdeki dCi motor 130 beygiri 320 Nm buluştururken, 0'dan 100 km hıza 10,4 saniyede ulaşıyor. EDC şanzımanın derecesiyse 10,8 saniye. Sakin aileler için kötü bir skor değil ama...

 

En azından 6 ileri çift kavramalı EDC şanzıman motorla uyumlu ve yeterince atak davranıyor. 

 

Yine de bizce içten içe “Passat’ın motorlar bende olacaktı ki...” diyordur Talisman.

İç Mekân Sonuç