yukarı

Renault Clio (2012-2019) Sürüş Özellikleri

Tek kelime hakkımız olsaydı, 2012-2019 arasında üretilen Renault Clio için “olgun” derdik. Olgunluktan kastımız, Clio’nun ebatlarından beklenmeyecek bir ustalık ve daha büyük arabalardan beklenebilecek, kendinden emin tepkilerle ilerliyor olması. 

 

Gerçekten de yüksek hızdaki sürüş kalitesi, bozuk zeminlerde yaşattığı konfor ve her daim sessiz ilerleyişiyle sınıf standartlarını yükseltti Renault Clio.

 

Direksiyon önceki nesillerle arasına dünyaları koymuş. Hem yol hem de ön tekerlerle iletişimi şimdi çok güçlü. Kadı kızının tek kusuru, yumuşak süspansiyonun virajlarda azıcık fazla yatmayla sonuçlanan yan etkisi. 

 

Özetle, Rerault Clio sürüş kalitesinde, yani kontrol, konfor ve yol tutuşta ideal oranlara çok yaklaşmış durumda. 

"Yüksek hızdaki sürüş kalitesi, bozuk zeminlerde yaşattığı konfor ve her daim sessiz ilerleyişiyle sınıf standartlarını yükseltti Renault Clio"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

En az beygirli olanı (1.2 benzinli, 75 hp) seçmediğiniz sürece, motorlar “yeterli”den “güçlü”ye doğru uzanıyor. En ilginç seçenek 0.9 litrelik 3 silindirli benzinli ama nedense Türkiye menüsünde yok. 

 

1.2 diyecekseniz, eliniz değmişken 120 hp’lik turbo motoru seçin. Uzun yolda ve ara hızlanmalarda kendinize büyük iyilik yapmış olursunuz. 2.000 devirdeki 205 Nm torkuyla da bu motor ilk kalkışlar dahil çok keyifli ve seri. 

 

Dizellerde de tercih güçlü olandan (90 hp) yana olmalı, 1.750 devirden itibaren 220 Nm torkun tadı çıkarılmalı. Manuel ya da çift kavramalı EDC şanzıman biraz keyfinize, biraz da sıkışık trafikte ne kadar zaman geçirdiğinize bağlı.

İç Mekân Sonuç