yukarı

Peugeot 208 Sürüş Özellikleri

Konforlu bir sürüş pozisyonu ayarlamak yeni 208'de çok kolay. Küçük direksiyonun gösterge panelini perdelemediği vücut oranlarına da sahipseniz daha ne istersiniz! Tersi durumda direksiyonu kucağa doğru indirmek gibi bir yola başvurabilirsiniz.

Şehir içinde hayatı çok kolaylaştıran hafif direksiyon, kısa turlu karakteriyle belli bir alışma devresi gerektiriyor. Kendisinin sürücüyle iletişimi yüksek olmasa da küçük çapı sayesinde keyifli bir tarzı var. Ön taraf da eskisine nazaran daha diri, yola hakim ve sürücüsüne güven veriyor.

Peugeot 208 sürüş ve konfor özellikleri

Viraj dinamizmi açısından da fena olmayan 208, hızlı girişlerde beklenenden çok yatsa da problem arzetmekten uzak. Yol konforu konusunda sınıfın ilk üçü için çok iddialı olmayan Peugeot 208, başarılı bir dinamizm-konfor-kontrol denklemine sahip.

Her zamanki gibi "Fiesta kadar değil" diyeceğiz ama Ford bu sınıfın ciddi bir oyuncusu olmaktan çoktan vazgeçti sanki Türkiye'de. Konforda da Polo ve Clio "bi tık" önde oluşlarıyla akla gelen modellerden.

Peugeot 208'in sürüşü nasıl?

Konfor düşkünleri için tavsiyemiz donanımlarını olabildiğince 16" jantı geçmeyecek şekilde ayarlamaları. GT donanımla gelen 17" jantlar, hele ki bizim yollarda bazı bünyeleri fazlaca sarsma potansiyeline sahipler.

Çoğu durumda gayet sessiz olan Peugeot 208, yüksek hızlarda dahi bir miktar rüzgâr sesi almakla yetiniyor. Tüm benzinliler bu sessiz ve rafine tabloyu tamamlarken, dizel motor ufaktan aksi istikamette gidiyor.

"Ön taraf da eskisine nazaran daha diri, yola hakim ve sürücüsüne güven veriyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

PSA Grubu'nun CMP platformunu kullanan Peugeot 208, küçük sınıfta aynı anda benzinli, dizel ve elektrikli motorları kuşanan ilk model oldu. Ki bu durum, her zevke uygun motorlarla satış konusunda da 208'in elini hayli güçlendiriyor.

Özellikle üç farklı güç seçeneği bulunan 1.2 benzinli. Giriş seviyesindeki atmosferik 1.2 benzinli, 75 hp ve 118 Nm torkuyla olsa olsa "şehir içinde ayağımı yerden kessin"cilerin tercihi olmalı.

Peugeot 208 motor seçenekleri_arabazzi

Tabii ki bir de bütçe avantajı var. Zira ne 13 saniyenin üstünde 0'dan 100'e çıkan motorun dinamizmi ne 5 ileri manuel şanzımanın karakteri, ne de genel donanım seviyesi 208 algısına ve beklentilere yetişebilecek kapasitede.

Şimdilik mantıklı fiyatlarda kalmayı başarabilen 100 hp'lik turbolu 1.2 PureTech 100 hp ise tüm bu sorunları neredeyse tek seferde çözüyor. Artılar hanesine nefis akıcılıktaki 8 ileri otomatik şanzıman EAT8'i de keyifle ekleyebiliriz.

1.750 devirden itibaren 205 Nm tork değeri bir yandan sollamalardaki esnekliğiyle puan kazanırken, VW Grubu'ndan Polo, Ibiza, Fabia ve tabii Clio gibi rakiplerine karşı Peugeot 208'in elini güçlendiriyor.

Peugeot 208 1.2 PureTech

Aynı düşük devirde 230 Nm tork ve 130 hp'ye kavuşan 1.2 PureTech 130 hp ise, keyif kadar donanımda da Peugeot 208'in zirvesini temsil ediyor.

Standart EAT8 otomatikle 8,7 saniyelik bir 0-100'e imza atan 1.2 PureTech 130 hp, yeni 208 serisinin en atak temsilcisi. Madalyonun öbür yüzündeyse, çoğu küçük hacimli üç silindirlide karşımıza çıkan "hızlıca artabilen tüketim" sendromu var.

Mesela memleketlisi Renault Clio, 4 silindirli 1.3 TCe'siyle (130 hp, 240 Nm) hem performans hem tüketim hem de motor sesi konusunda 208'in 1.2'sinin önünde. Ama moral bozmak yok, yılların deneyimiyle seri, keyifli ve başarılı bir motor 1.2 PureTech 130 hp.

Hem hatırlarsınız, Clio'nun dört silindirlisi, matrahın sert müdahalesi sonucu Türkiye menüsünü sedyeyle terk etmek zorunda kalmıştı.

Peugeot 208 dizel nasıl?

Gelelim, küçük sınıfta türünün son örneklerinden olan 1.5 BlueHDi dizel motora. 130 hp ve 300 Nm'lik tork değeriyle aslında güçlü (0-100 8,9 sn) olduğu kadar kendi kategorisinin sessiz ve sarsıntısız da bir temsilcisi olan 1.5 BlueHDi, Peugeot'nun beklentisine göre, 20'de 1 bir satış oranına imza atacak.

Sadece emisyon değil, yakın gelecekte Avrupa'da dizele karşı artan oranda kısıtlamaya gidilecek oluşu da tavsiye edilmesi zor bir seçenek yapıyor 1.5 BlueHDi'ı.

İnşallah yakın gelecekte %100 elektrikli Peugeot e-208'i de bu motor bahsine katarız!

İç Mekân Sonuç