yukarı

Opel Crossland X Sürüş Özellikleri

Opel’in anahtarı Fransızlara geçti diye süspansiyonların yumuşak olacağını düşünenler yanılıyor. Güzel ülkemin bozuk yollarında konforlu ve sarsıntısız yolculuklar hayaller alemi kadar yakın.

 

Bu özelliğiyle Opel’in kime hitap etmek istediği konusu biraz karışıyor sanki. Tarzıyla kolayca cezbeden Crossland X, sıkı bir test sürüşünde kararsız seçmenleri caydırabilir.

 

Opel Crossland X sürüş özellikleri

 

Ve maalesef, konfor durumu özellikle düşük hızlarda daha da karamsar. Opel Crossland X çukur ve tümseklerin tamamını yakından tanımanızı sağlıyor.

 

Hızlandıkça durum biraz iyileşse de bizim mutedil dalgalı otoyollarımızda daimi bir salınım içinde olacağınızı söyleyebiliriz. Salınıma eşlik eden rüzgâr uğultusunu da unutmayalım...

 

Ağlayan surat!

 

 

Crossland X sürüş karakteri

 

Direksiyon da aynı sertlikten nasibini almış. Ama bu sefer sertlik iyi geliyor çünkü direksiyon tepkileri olabildiğince net ve komutları ön tekerlere gayet güzel aktarıyor. 

 

Gerçi yüksek hızda sistemin fazla reaktif olması, yani tekerlerin zırt diye yön değiştirmesi insanı tedirgin etmiyor değil.

 

Crossland X sürüş karakteri nasıl?

 

Ve bir kez daha maalesef, bu sertliğe rağmen Opel Crossland X yol tutuşta kıvrak sayılmaz. Zorlandığında kontrolün önde mi arkada mı zayıflayacağı belli olmayan Crossland X, sert virajlarda cömertçe yatmaktan da geri kalmıyor.

 

E n’oldu şimdi? Ne konforlu ne de sportif oldu. Nissan Juke ile kıyaslarsak, Opel Crossland X yine de gayet iyi bir alternatif. Ama sportif sürüşte Mazda CX-3, konfor-dinamizm ortalamasında Renault Captur rahat kazanır gibi duruyor.

 

Acaba derin bir makyaj geçirip yüzünü tamamen değiştiren Opel Crossland 2021, sürüş karakterinde de benzer bir değişim yaşadı mı?

"Sert mizaçlı Opel Crossland X çukur ve tümseklerin tamamını yakından tanımanızı sağlıyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Opel Crossland X’in karakter ve hedef kitlesine dizel motorun pek de uymadığı kanaatindeyiz. Evden çocukların okulu, oradan AVM, oradan ev... şeklinde güzergâhlar için fuzuli yatırım olur. Kaldı ki 99 hp’lik bu 1.6 motor öyle çok güçlü ya da hızlanmaya istekli de sayılmaz.

 

Opel Crossland X'in motor seçenekleri

 

Onun yerine, alırsınız 1.2 turbo benzinliyi, otomatik vitesinizle aradığınız dinamizm ve konfora kavuşursunuz.

 

110 hp gücündeki bu üç silindirli motor, dizelin sarsıntısından da muaf üstelik. Atak ve devirlenmeyi seven karakteriyle 1.2 benzinli çoğunluğun ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak bir form grafiğine sahip.

İç Mekân Sonuç