yukarı

Mini Countryman Sürüş Özellikleri

Sert süspansiyonları ve net ötesi direksiyonuyla beklediğinizden keyifli bir araba Mini Countryman. Normal Mini kadar go-kart hissi yaşatmasa ve virajlarda haliyle daha fazla yatsa da SUV standartlarında bu sportif tadı yakalamak kolay değil. 

 

Hatta elimizi korkak alıştırmayalım, özünü paylaştığı BMW X1’den bile daha keyifli Mini Countryman. X1’den 6 cm daha alçak oluşunun da katkılarıyla, Countryman virajları daha bir iştahla ısırmakta. Hele ki dört tekerden çekişli All4 sistemiyle… Evet, kütlesinin izin verdiği ölçüde maksimum keyifli bir Mini bu.

 

Çoğu modelde olduğu gibi, Mini Countryman de bu keyfin karşılığında adresinize bir konfor faturası yolluyor. Yani Countryman’i özellikle sürüş keyfi için seçmeyenler onu biraz sert ve konforsuz bulabilir. BMW X1’in daha iyi olduğu husus da işte tam olarak bu. 

 

Ama üzülmeyin, "uyarlanabilir süspansiyon" opsiyonu size biraz daha para harcama imkânı veriyor. Durumu biraz toparlasa da onunla bile, bozuk zeminlerde bir Peugeot 3008 konforundan epey uzağız gerçi.

 

Mini Countryman’in pek parlamadığı bir diğer husus, yüksek hızda içeri aldığı bolca lastik, yol ve rüzgâr sesi. Benzinli motor oldukça rafine olsa bile, sessiz ve sakin yolculuklar için Countryman ne kadar doğru adres, emin değiliz.

"Virajlarda Mini'den daha fazla yatsa da SUV standartlarında bu sportif tadı yakalamak kolay değil"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Yayına hazırlandığımız sırada menüdeki motor seçeneklerimiz üç silindirli 1.5 benzinli ve yine üç silindirli 1.5 dizel idi. 

 

Benzinli olanı gayet başarılı, istekle devirlenen, farklı sesiyle keyif veren bir motor. 136 hp ve 220 Nm torkuyla "Cooper"da görev yapan bu motor bir Cooper S kıvamında olmasa bile Countryman’i 10 saniye civarında 100 km/s hıza çıkarabiliyor. Dört tekerden çekiş All4 sistemini de sadece bu motorla alabilirsiniz.

 

116 beygirlik 1.5 dizel ise 270 Nm torkuna rağmen, hızlanma konusunda benzinli kadar istekli değil. "One" donanımla gelen dizelin 11 saniyelik 0-100 derecesi bir aile arabası için iyi ama maceracı bir Mini için biraz daha barut takviyesi fena olmazdı.

 

Cooper S ve Cooper D, 2 litre hacmiyle vergiden kaybedeceği için, 1.5 hibrit ise doğuştan pahalı olduğu için bize gelmiyor. Zaten 1.5 benzinli hafifliği ve tasarrufuyla Mini Countryman için en uygun seçenek gibi.

İç Mekân Sonuç