yukarı

Mercedes A Serisi Sürüş Özellikleri

Sürüş kalitesi, sportiflik ve konfor konusunda BMW 1 Serisi ve Audi A3 arasında bir yerlede geziniyor Mercedes A serisi. 1 Serisi kadar sportif değil ama en azından eski A Sınıfı'nın (evet, "Sınıfı" idi) manasız sertliğine sahip değil. 

 

Bozuk yolda bir Audi A3 kadar konforlu olamasa da eskisinden ve BMW'den daha yumuşak süspansiyon ayarlarına sahip A Serisi. Gayet diri, keyifli ve virajlarda yatmayan ama omurganızı da rahatsız etmeyen bir A Serisi bu. Şu an oldukça iyi bir dengeden bahsediyor olabiliriz: Audi'den sportif, BMW'den konforlu! Hmmm...


Merecedes A Serisi sürüş özellikleri_arabazzi.com
 

Aynı durum sürücüye verdiği his açısından da geçerli. BMW 1 Serisi'nin direksiyonundaki sürücüyle iletişim kalitesi ve hissin halen oldukça gerisinde A Serisi. Tekerlerin yolla ilişkisini parmaklarınızda hissedebildiğiniz bir model henüz olamamış yeni A Serisi. Yine de bir Audi A3 kadar steril değil.

 

Daha sportif olsun diye geçiş yapmak isteyebileceğiniz AMG ayarları, alçaltılan süspansiyonlar ve büyüyen jantların konforu güzelce tırtıklıyor. Söylememiş olmayalım. 


Mercedes A Serisi AMG donanımla sportif ama sert yolculuklar_arabazzi.com
 

Standart donanımdaki Dynamic Select sistemi, seçtiğiniz sürüş moduna göre motor, şanzıman, direksiyon ve süspansiyonları ayarlıyor. Yakıt ekonomisinden sportif sürüşe her türlü talebe Mercedes A Serisi'nin cevabı hazır anlayacağınız.

 

Nihayetinde, eski A Sınıfı'yla kıyaslayınca yeni Mercedes A Serisi, tüm acemiliklerini atlatıp sürüş kalitesinde gerçek bir Mercedes'e dönüşmeyi başarmış.

 

A Serisi ses izolasyonu konusunda da Audi/Golf zirvesine çok yakın, yol ve rüzgâr gürültüsünü kesmede ise 1 Serisi'nden net bir şekilde daha iyi. Bizce tamamdır.

"Yeni Mercedes A Serisi, acemi sertliğini atlatıp sürüş kalitesinde gerçek bir Mercedes'e dönüşmeyi başarmış"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

An itibariyle iki farklı güçte bir benzinli ve bir de dizel motora sahip Mercedes A Serisi: A 180, A 200 ve A 180 d.

 

Benzinli olan 1,33 litrelik motor hacimli bir Renault/Nissan ortak çalışması ama Mercedes'in dokunuşları yok değil. Mercedes yapımı eski 1.6 benzinliyi tarihe gömen bu daha küçük turbo benzinli bizce önyargılı bakışları mahçup edecek başarıda. 

 

Tamamen alüminyumdan, daha hafif, daha güçlü (A 200) ve daha tutumlu bir motor bu. Çalışma esnasındaki sürtünmeyi azaltmak için, özel bir sübap sisteminin yanı sıra, Nissan GT-R'da da kullanılan bir teknikle pistonlara grafit kaplaması uygulanmış. 


Merecedes A Serisi motor ve şanzıman seçenekleri_arabazzi.com
 

Bunlara ek olarak Mercedes, bir partikül filtresi ve gereksiz durumlarda iki silindiri (2 ve 3. siindirler) kapatma teknolojisi eklemiş ki tüketim düşsün. Dikkatli bir kullanımda dizelin tasarruf farkını manasızlaştıran güzellikler bunlar. Hem de fazladan onca beygir ve sürüş keyfine rağmen!

 

Bu kadar parayı gözden çıkarmışken, 136 hp'lik A 180'i değil de 163 hp güç (5.500 dd) ve 1.620 devirde 250 Nm tork üreten A 200'ü terci edeceğinize eminiz. Ki etmelisiniz de. 

 

0'dan 100 km'ye sadece 8 saniyede çıkan A 200, yine Renault kaynaklı 116 beygirlik 1.5 dizel A 180 d'nin 10,5 saniyesine kıyasla da çok cazip. Dizelin 1.750 devirde elde ettiği 260 Nm tork da yüklü aileler için fark yaratacak bir artı sayılmaz. Hem dizelin başına gelecekleri biliyorsunuz...

 

Şanzıman ise tüm motor seçeneklerinde aynı: 7G-DCT. Çift kavramalı ve isminden de anlaşılacağı üzere 7 ileri otomatik şanzıman. Getrag'dan temin edilen bu şanzıman şehir içi hızlarda, ilk kalkışlarda zaman zaman tereddüt yaşasa da bir kez hızını alınca gayet başarılı, seri ve yumuşak. 

 

Orta konsolda klasik bir vites kolunun olmadığını fark etmeşsinizdir ama panik yok! Direksiyonun iki yanındaki kanatçıkları kullanarak vites büyütüp küçültebilirsiniz.

İç Mekân Sonuç