yukarı

Hyundai Ioniq Sürüş Özellikleri

Hyundai Ioniq’in olayı şehir içinde ve otoyollarda medeni sürüşler, rahatlatıcı yolculuklar. Hafif ve dengeli direksiyon bol manevra isteyen dar sokaklarda sürücünün en seveceği türden.

 

Ama sportif çizgilere aldanıp da sıkı virajlarda slalomcu pilotçuluk oynamaya kalkarsanız, Ioniq’in hiç de orada olmadığını göreceksiniz. Ne hissiz direksiyon ne de şasi/süspansiyon ayarları aradığınız yüksek denge hissini vermeyecek. 

 

Evet sevgili sportif insan, bu tasarım dinamizm değil, aerodinamizm için. Aslında gayet pahalı alüminyum malzemeler kullanılan ve mesela arkada tam bağımsız süspansiyonlara sahip Hyundai Ioniq'den bundan iyisini bekliyor insan.

 

Neyse, sizi sükunet ve huzura davet ediyoruz. İşte o zaman Hyundai Ioniq’in yola başarıyla tutunan ve dengeli bir araba olduğunu teslim etmek gerekiyor. Frenler de - pek çok hibrit modelin aksine - pili doldurayım derken arabayı kasmıyor. Like ettik! 

 

Konfor ve yol bozuklukluklarını sindirme konusunda bir Toyota Prius kalitesinde olmasa bile iyi iş çıkarıyor Hyundai Ioniq. Ayarlar ondan biraz daha sert ama aradaki fiyat farkına bakınca, pek dert edilecek bir sertlik değil bu. 

 

Ses izolasyonu anlamında çoğu durumda çok başarılı Ioniq. Özellikle şehir içinde belli bir hıza kadar elektrik motorunun yeterli olması Ioniq’i yıldızlaştırıyor. 

 

Yüksek hızda da aynı kaliteyi koruyor Hyundai Ioniq. Tek sorun hızlanma ihtiyacında zorlanmaya başlayan benzinli motorun fazlaca ses çıkarması. Kısmetten ötesi olmuyor gülüm!

"Konfor ve yol bozuklukluklarını sindirme konusunda bir Toyota Prius kalitesinde olmasa bile iyi iş çıkarıyor Hyundai Ioniq. Gerçi aradaki fiyat farkına bakınca, pek dert edilecek bir sertlik değil bu"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Hyundai Ioniq Türkiye’ye şimdilik sadece hibrit versiyonuyla geliyor olsa da aslında %100 elektrikli (120 hp) ve şarj edilebilir hibrit modelleri daha mevcut. Ama boşuna üzülmeyin, zira elektrikli Ioniq’in Avrupa satış fiyatında bile, hibrit ile arasında %35’e varan bir fiyat fazlası mevcut.

 

Ioniq Hybrid’de birlikte çalışan bir adet 1.6 GDi (105 hp) benzinli ve bir adet elektrik motoru toplamda 141 hp ve 265 Nm torka ulaşıyor. Bu motor kombinasyonu çift kavramalı, 6 ileri bir DCT otomatik şanzımanla işbirliği yapmakta. 

 

İyi de yapmakta, çünkü bu şanzıman hem sessiz hem de tasarruf tedbirlerinin izin verdiği oranda seri sayılır. Üstelik çoğu hibrit rakipteki gibi tepkisiz, yapay ve kafasına göre takılan bir şanzıman değil bu. 

 

Tabii ki şanzıman ayarlarının performanstan ziyade minimum sürtünme, maksimum tasarruf odaklı olduğunu söylemeye gerek yok. 

 

Tasarruf demişken, Hyundai Ioniq kısa yollarda ve düşük hızlarda sadece elektrikle motorla idare edebiliyor. Ama o düşük hız ve mesafe konusunda çok hassas olduğunu hatırlatalım.

İç Mekân Sonuç