yukarı

Honda Civic HB Sürüş Özellikleri

Yeni Honda Civic’in net aşama kaydettiği bir diğer alan sürüş keyfi. Vites geçişinden pedal ayarlarına, geleneksel kullanım kolaylığıyla kendine has bir keyif anlayışı olan Civic HB, yeni modelle işin içine sürüş keyfini de katmış.

 

Honda Civic’in hızlı virajlarda başarıyla tutunması ve yüksek sürüş keyfi yaşatması “nihayet!” dedirten artılardan. Artan genişlik ve aks mesafesinin yanı sıra, alçalan ağırlık merkezi ve burulma direnci % 52 yükselen şasinin bu başarıda önemli payı var.

 

Ama asıl katkı belki de arka tekerlerdeki çok noktadan bağlantılı tam bağımsız süspansiyondan geliyor. Hani şu Ford Focus’u Focus yapan sistem. Çok noktadan bağlantı sürüşü iyileştirmekle kalmıyor bozuk zeminlerdeki konforu da belirgin şekilde artırıyor. Artık kesin ve net tepkiler veren kısa turlu direksiyonun katkılarını da unutmayalım.   

 

Sürüş deyip de Honda’nın elini cömert tuttuğu ve sınıfının standartlarını zorlayan aktif / pasik güvenlik ve sürüş destek teknolojilerini de hayırla analım. Detayları merak edenleri katalog sayfalarına alalım.

"Geleneksel kullanım kolaylığıyla kendine has bir keyif anlayışı olan Civic HB, yeni modelle işin içine sürüş keyfini de katmış"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Biz dizel motora çok gerek olduğunu düşünmüyorduk ama geldi. Bunun birinci sebebi 182 hp ve 220 Nm’lik güçlü 1.5 RS benzinlinin bile aşırı bir tüketim farkı ortaya koymaması. 

 

Kütükteki kaydı “1.5 i-VTEC” olan bu yeni benzinlinin 8,1 saniyelik 0-100 hızlanması pek çok sportif ruhlu okurumuzda heyecan yaratacak cinsten.

 

İkincisi ise, Türkiye’de şimdilik satılmayan 1.0 lt hacminde 129 hp ve 200 Nm’lik yeni 3 silindirli motor. Zira bu motor yeterli ve keyifli olduğu kadar, neredeyse dizeli aratmayacak kadar tutumlu da. Çok şükür ki Japonlar düşük hacimde yüksek güç denklemini nihayet çözdüler!

 

Ha “Yok kardeşim. Ben ailemi, bagajımı doldurup sürekli uzun yol yapıyorum” derseniz, elimizde harika bir dizel var. 120 beygir ve 300 Nm torkluk 1.6 i-DTEC adlı bu Honda güzelliği önceki Civic’den de hatırlıyoruz. Üstelik bu sefer “Otomatik niye yok!” diye de kıvrandırmıyor.

 

10 saniye civarında (resmi rakam 9,8) 0-100 km hızlanmasını gerçekleştiren 1.6 i-DTEC, süper atılgan sayılmaz ama özellikle şehir içinde hatırı sayılır bir tasarruf avantajına sahip. Alt devirlerde bir dizelden beklenmeyecek kadar sessiz olması da ayrıca güzel. Ah o fiyat farkının gözü kör olsun! 

 

Civic HB'in CVT şanzımanı, evet, şehir trafiğinde konforlu. Ama eskisinden başarılı da olsa, gazı kökleyince boşa gürültü çıkarmanın ötesine de geçse, modern bir çift kavramalının seriliğine sahip değil. Bu da Japon inadı olsun, canları sağ olsun. 

 

6 ileri manuel şanzımanı yumuşak, kolay ve keyifli olan Civic HB, ne hikmetse Türkiye’ye düz vitesle gelmiyor.

İç Mekân Sonuç