yukarı

Ford Fiesta Sürüş Özellikleri

Ve gelelim Ford Fiesta’nın en sağlam kozuna... Ford ailesinden olması ona zaten standart bir sürüş kalitesi getiriyor ama Fiesta’da fazlası var. İlk günden beri sınıfının en iyi sürüşünü sunan Fiesta, aynı şeyi bu sefer konfor seviyesini de yükselterek başarıyor!

 

İlk Focus’u hatırlatan sürüş özellikleriyle rakipsiz bir yol tutuş şovu yapıyor Ford Fiesta. Süspansiyonlar gerektiğinde tatlı sert ama bozuk zeminlerde konforlu. Büyük jantlarla bile konfordan fazla çalmayan, süspansiyon sistemi çok toleranslı bir araba bu.  

 

Gaza dokunduğunuz andan itibaren keyif veren Ford Fiesta, yüksek hızlarda ve zorlu dönüşlerde bu keyfin yanına müthiş bir güven ekliyor. Tek iddiası sportiflik olan modeller bile bu geniş bant yol tutuş kabiliyeti karşısında kıskançlık krizine girse yeridir.

 

Gövde kontrolünde başrolü direnci artırılmış şasi oynarken, net direksiyon tepkileri Fiesta’yı vücudunuzun parçası haline getirmekte. Fiesta sizin yapmak istediğiniz şeyi, siz de yolu çok iyi hissediyorsunuz.

 

Konfor açısından iyileşmiş olmasını isteyeceğimiz tek şey, kabindeki gürültü seviyesi. Özellikle 100 km/s’ten sonra yükselen yol ve rüzgâr sesi sınıf ortalamalarında olsa bile, başa güreşen bir modele yakışmıyor bizce.

"Büyük jantlarla bile konfordan fazla çalmayan, süspansiyon sistemi çok toleranslı bir araba Ford Fiesta"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Bizim Ford Fiesta motor tavsiyemiz şüphesiz ve kesinlikle 1.0 litrelik turbo benzinli EcoBoost motor. 100 hp ve 1.500 devirden itibaren 170 Nm torkuyla yeterliden fazla güç ve eğlence sunması bir yana, ön tekerlere daha az ağırlık bindirerek sürüşe de müthiş katkı yapıyor. 

 

85 hp’lik 1.1 benzinlidense iki ay daha sıkın dişinizi, Fiesta’nın hakkını verin. Bi dost.

 

Sürekli uzun yol yapıyorsanız 1.5 TDCi dizel (85 hp, 215 Nm) düşünülebilir ama 1.0 EcoBoost kadar atak ve keyifli bir sürüş beklemeyin. 

 

Gerçi Fiesta’nın manuel şanzımanı da çok keyifli ve kullanımı rahat ama an itibariyle dizel motorda otomatik vites seçeneği de yok. Hem 3 silindirli benzinlinin istekli devirlenmesi ve karakterli sesini tercih ederiz.

 

Otomatik şanzımana gelirsek... Yeni Ford Fiesta bizce gayet başarılı Powershift yerine 6 ileri otomatikle devam ediyor yoluna. Ki bu da çok keyifli, tüketime darbe vurmayan ve 1.0 ile uyumlu bir şanzıman. Sıkıntı yok.

İç Mekân Sonuç