yukarı

Audi A3 Sportback Sürüş Özellikleri

Audi A3 Sportback bir öncekine nazaran daha konforlu, daha rafine, daha sessiz. Ayarlar Golf’e kıyasla biraz daha sert ama spor süspansiyona meyletmediğiniz sürece omurganız memnun kalacaktır.

 

Bizce tek sıkıntı hissiz ya da duygusuz direksiyon. Ben bilirimci, sen karışmacı ve eğlenceden de pek hoşlanmayan bir direksiyon bu. Evet, A3 Sportback yolda güvenle ve kendinden emin ilerliyor ama iletişim ve keyif anlamında zayıf kalıyor.

 

Karakter için bazen ufak kusurlara ihtiyaç olur ya... Hani "Die Hard" serisinde dünyayı kurtaran Bruce Willis’in yüzündeki yara izleri gibi şeyler. İşte Audi A3’te onlardan hiç yok. BMW 1 Serisi’nde var mesela. 

 

“Eğlenceli”den ziyade keyifli, ağırbaşlı, işini bilir, güvenilir ve potansiyeli yüksek bir yol arkadaşı Audi A3. Biz de daha ne istiyoruz değil mi!

"Karakter için bazen ufak kusurlara ihtiyaç olur ya... İşte Audi A3’te onlardan hiç yok"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Audi A3 Sportback’in motor seçenekleri yakın zamanda yenilendi ve sadeleşti. Biliyoruz, herkes 1.6 dizelin peşinde ama bu ağır motor A3’un marifetlerini törpülüyor aslında. Hem Audi A3’ü gereksiz derecede pahalı bir araba yapıyor bu dizel.

 

Üç silindirli 1.0 TFSI, 116 hp ve 200 Nm torkuyla kağıt üstünde yeterli görünse de açık yolda beklenen dinamizme ulaşmak için, zaman zaman üst devirleri zorlamanız gerekiyor. Çoğunluk şehir ağırlıklı bir kullanım için ise ziyadesiyle yeterli bir motor bu.

 

Kesenin ağzını biraz daha genişletip 1.5 TFSI benzinliye geçmeniz menfaatinize olacaktır. 150 hp, 250 Nm ile bu motor “the” motor. Canlı, güçlü, tutumlu, sessiz. O kesenin ağzı fazla genişlediği için, 2019 İlkbahar kreasyonundaki tek seçenek 1.0 TFSI idi, sonra 1.5 benzinli motor "35 Turbo FSI" ismiyle geri döndü ve 2020 başındaki tek seçenek.

 

Şanzımanda çift kavramalı S Tronic’ten başka şansınız yok zaten. Yani bildiğiniz DSG. Ki kendisi seri ve başarılı bir otomatik şanzımandır. Dur kalklarda fazla zorlamayın, ya 1'e alın ya da Sport modda kullanın yeter.

İç Mekân Sonuç