yukarı

Dacia Sandero Stepway Sürüş Özellikleri

Dacia Sandero sizi sınırları zorlamaya teşvik eden ya da eğlenceli bir araba sayılmaz. Lakin eski Renault Clio’nun platformundan izler taşıyan Sandero hatırı sayılır bir sürüş kalitesine sahip. 

 

Üstelik iyileştirilen süspansiyon sistemi Sandero’nun kıvrak olduğu kadar yeterince konforlu da olmasını sağlıyor.

 

Buna karşın, hissiz direksiyon yüksek hızda pek de güven vermiyor ve biraz da ağır sayılır. Ne var ki bu eksiler şehir içinde sorun yaratmaktan uzak. Hem zaten bu paraya daha fazlasını beklemek de çok net abes olur.  

 

Süspansiyonlar konforu pek abartılacak gibi olmasa da yine de sert sayılmaz. Fazladan yüksekliğin de katkılarıyla Sandero Stepway’in süspansiyon sistemi daha da konforlu.

 

Yol, motor ve rüzgâr sesi konusunda da Dacia Sandero’nun epey aşama kaydettiği söylenebilir. Yüksek hızda dahi fiyat etiketinin çağrıştırdığından daha sessiz yolculuklar yaşayacaksınız, bilginiz olsun.

 

Ama siz yine de beklenti çıtasını fazla yükseltmeyin, olur mu?

 

"Fazladan yüksekliğin de katkılarıyla Dacia Sandero Stepway’in süspansiyon sistemi daha da konforlu"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

75 hp’lik üç silindirli benzinli tedavülden kalktıktan sonra, yola - tabii ki Renault kökenli - üç motor seçeneğiyle devam ediyor Dacia Sandero.

 

Eski 1.2’nin yerini alan 3 silindirli 0.9 Tce turbo motor, 90 hp güç ve 140 Nm torkla şehir içinde yeterli performans sunuyor. 100 km'de ortalama 6 lt. civarında tüketimiyle yakıt tasarrufunda da daha iyi bir motor bu. 0-100 km hızlanma derecesiyse 12 saniye.

 

Tce ile eşleşen yarı otomatik Easy-R şanzıman özellikle şehir içinde hayatı kolaylaştıran bir güzellik. Mesela sollamalarda daha atak hızlanmanız gerektiğinde, ki gerekecektir, “manuel” moda alıp vites küçültme yoluna gidebilirsiniz.

 

1.5 Blue dCi dizel ise 95 hp ve 220 Nm’lik değerleriyle Dacia Sandero'nun üstünde gayet güzel duruyor. Atak ya da çok keyifli bir çalışma karakteri olmasa da (0-100 km/s 12,3 sn) şehir içinde tork desteğini arkasına alan bu dizel motorun soluğu kolay kolay kesilmiyor. Tabii eski moda titreme ve hırıltının da her daim kulaklarınızda olacağını unutmayın.

 

Kadroya en son katılan motorsa, gücünü LPG'den alan, daha doğrusu hem benzin hem de LPG ile çalışabilen 1.0 ECO-G LPG. Tüketim miktarı kardeşlerinden fazla görünse de LPG fiyatları sayesinde aynı mesafeyi daha ucuza giden ya da daha az "para" yakan bir alternatif Dacia Sandero ECO-G.

 

100 hp ile model gamının en güçlüsü olan ECO-G'Li Sandero, 170 Nm tork ve 5 ileri manuel şanzımanıyla 0'dan 100'e 11,1 saniyelik fabrika değeriyle çıkıyor. LPG sisteminin de fabrika çıkışılı olması da ayrı bir kafa rahatlığı.

 

Aramızda Sandero ECO-G LPG kullanan varsa, deneyimlerini ArabaPuan sayfalarında görmeyi çok isteriz! Üstelik bunun için de şu alttaki "Kullanıyorsan anlat"a tıklamanız yeterli:)

İç Mekân Sonuç