yukarı

Volkswagen Tiguan İç Mekân

VW Tiguan kokpitinin, ilk nesildeki ticari van hissi veren tasarımdan kurtulmuş olması muhteşem! Tiguan’ın iç mekânı, VW geleneklerine bağlı kalmakla beraber, tasarım ve teknoloji anlamında çağı yakalamış durumda.

 

Golf’ün kokpitini bilenleri şaşırtacak bir durum olmasa da dış tasarımı destekleyen keskin çizgiler hakim ön panele. Yani ergonomik olayım derken iç baymayan bir tasarıma kavuştuk en azından. Malzeme kalitesi ve işçilik, tahmin edeceğiniz gibi prestij sınıfından rakipleri terletecek düzeyde.

 

VW Tiguan iç mekanı

 

Her türlü mobil bağlantıya olanak tanıyan dokunmatik multimedya ekranı hem geniş (6,5” veya 8”) hem de çok kullanışlı. Menü işleyişi ve tepki hızıyla hep örnek gösterilen bir bilgi ve eğlence sistemi bu. 

 

En üst donanımda sunulan ve yeni Golf'ün çizgisindeki bu dijital gösterge paneli çok havalı ve faydalı bir eser. 12,3 inçlik bu HD ekranı dev bir navigasyon haritası, detaylı bir yol bilgisayarı ya da klasik kadran görüntüsünde kullanmak mümkün.

 

VW Tiguan 2020 dijital gösterge paneli

 

Bununla beraber, Tiguan’ın baz donanımda biraz cimri olduğunu düşünüyoruz. Baz donanım bile osa bu fiyatta bir SUV'da geri görüş kamerasının standart olmaması nedir, nedendir ve nasıl olabilir?..

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Çok yüksek olmayan oturma pozisyonuna rağmen çepeçevre açık ve net görüş VW’nin ustalıklarından. Artan boyutların özellikle arkadaki diz mesafesinde çok iyi kullanıldığını ve Tiguan’ın ailenizin konforu için her detayda (açılır masalar gibi) kendini aştığını belirtelim.

 

VW Tiguan pratik özellikleri

 

Alçalan tavana ve 8 mm yükselen koltuklara rağmen baş mesafesi de bir önceki Tiguan’dan daha başarılı. Verimli tasarım bu olsa gerek.

 

615 litrelik kocaman bagajdan bahsetmiş miydik? Büyük olmakla kalmıyor, düz zemini ve şekliyle hayatı da kolaylaştırıyor Tiguan’ın bagajı. Düz ve alçak bir eşik sunması ağır eşyaları yükleyip boşaltmayı fazlasıyla kolaylaştırıyor.

 

VW Tiguan'ın bagajı

 

Arka koltuklar ileri geri kayarak (Comfortline ve Highline) ya da 40/20/40 üç parça yatıp düz bir zemin oluşturarak, bagajı 1655 lt’ye kadar büyütüp istediğiniz gibi kullanmanızı sağlıyor. Evet VW, işte böyle hareketleri seviyoruz.

 

Yolcu koltuğunun altı, ön panelin üstü dahil her tarafta çekmeceler, gözler, geniş bir torpido ve önde, arkada 1,5 litrelik pet şişeleri alabilen kapı içi cepleri… durumu özetliyor sanırız.

 

 

VW Tiguan Allspace

 

Sürüşe geçmeden önce sizi Tiguan’ın uzatılmış verisyonu olan, istenirse 7 koltuklu alınabilen VW Tiguan Allspace’e davet ediyoruz.

 

Nissan X-Trail, Peugeot 5008 ve Skoda Kodiaq gibi 7 koltuklu diğer rakiplere rahat nefes aldırmamak için yollara çıkan Tiguan Allspace’in amacına ne kadar ulaştığına bakalım. 

 

Skoda Kodiaq’la hemen hemen aynı ölçülere sahip bu son sıra, yetişkinleri olsa olsa kısa yolculuklarda taşımaya uygun. Zaten Volkswagen de bu sıranın maksimum 1.60’lık yolcular için uygun olduğunu belirtmiş. Çocukların durumu biraz daha iyi ama çok da tercih edeceklerini sanmıyoruz. 

 

Boyu 4,70 m’ye çıkan gövde sağolsun, ikinci sıradaki diz mesafesi standart Tiguan’dan daha iyi. Arka koltukları ileri geri kaydırma imkânı durumu daha da iyileştiriyor. 

 

Beş koltuklu haliyle 760 litrelik nefis bir bagaj hacmine sahip VW Tiguan Allspace. Yedi koltuk opsiyonunu işaretlerseniz, bu son iki koltuk ve mekanizmaları bagaj hacminden bir miktar yiyor ama 700 litre de (üçüncü sıra kapalıyken) müthiş bir rakam.

 

Her iki koltuk sırasını yatırdığınızda dümdüz olmasa bile basamaksız bir hangar sizi bekliyor. Ayrıca yükleme-boşaltmayı zorlaştıracak bir eşik de söz konusu değil. Bisikletler buraya!

 

Tek sorun, an itibariyle normal Tiguan ile Tiguan Allspace arasında hatırı sayılır bir fark olması... Yani aslında normal Tiguan da fazlasıyla geniş ve kullanışlı bir araba. Size de öyle gelmedi mi?

Giriş Sürüş - Konfor - Performans