yukarı

Toyota Auris İç Mekân

İçeride de bol değişikliğe giden Auris, ön konsol ve gösterge panelinde "ortalama iyi"yi tutturmayı yine başarmış. Tasarım kendine has, ortadaki bilgi ve eğlence ekranı dışında kullanım kolay. 

 

Önerilebilir olmaktan uzak baz donanım dışında tüm modellerde sunulan 7 inçlik bu ekran ve sistemin menüyeri çağı yakalama adına iyi niyetli bir deneme olsa da “infotainement” dünyasında sular çok hızlı akıyor. 

 

Fiziki kısayol tuşlarının olmayışı da sürüş esnasında ayrı bir sıkıntı. Ama en azından geri görüş kamerası Toyota Touch 2 sistemiyle birlikte standart.

 

2015 makyajı da hem malzeme kalitesini yükseltti hem de yüksek hızdaki ses konforunu artırdı. Ön bölümdeki deri kullanımının iç mekâna ayrı hava kattığını söylemek lazım. Tabii güven verici olmakla beraber, kokpit tasarımının heyecan uyandırıcı olduğu söylemek zor.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Toyota Auris’in kabinindeki pratik detaylar, eşya gözleri, kapı içi cepler vs. yeterli. Alçalan tavana rağmen ne önde ne da arkadaki yetişkinlerin kafayı sürtme tehlikesi yok. Arka ortada, zeminin neredeyse düz olması üçüncü yolcunun en rahat ettiği kompakt modellerden biri yapıyor Toyota Auris’i.

 

Bagaj hacmi de 360 litreyle ortalama iyilerden. Çoğu rakibinden geride kalsa da yüklemesi kolay, zemini yükseklik ayarlı, gizli bölmeli ve arka koltukları yatırması kolay. 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans